EXCLUSIV / Catalin Anghel: „Bineinteles ca Alibec a iesit in evidenta, dar ajutat de echipa”

catalin-anghelViitorul Constanta a obtinut, luni seara, o victorie extrem de importanta impotriva lui CSMS Iasi, o contracandidata la evitarea retrogradarii pentru formatia pregatita de Catalin Anghel. Tehnicianul formatiei constantene spera ca reusita din etapa a 26-a sa le redea gustul victoriei jucatorilor sai, care nu mai castigasera nicio partida din etapa a 13-a,disputata pe 29 octombrie 2012.

Constantenii s-au impus la Iasi cu scorul de 2-1, dupa ce CSMS a deshis scorul in minutul 43 prin Ciprian Milea. In repriza secunda insa, Alibec a reusit dubla in minutele 69 si 85, consfiintind o victorie ce mentine Viitorul in carti pentru un nou sezon de Liga 1.

„Am obtinut o victorie foarte importanta, pentru ca a fost impotriva unei contracandidate in obiectivul pe care il avem. Importanta este victoria, nu adversarul, pentru ca o astaptam de mult timp. Sper ca cele trei puncte castigate ieri(luni-n.r.) sa-i detensioneze pe jucatorii mei si sa castigam puncte in continuare, pentru ca avem foarte multa nevoie.

Noi am primit gol pe finalul primei reprize, dupa ce a fost foarte clar ca noi am controlat jocul. Era putin nedrept, pentru ca am avut posesie foarte buna, multe ocazii, si am un gol pe doua greseli

Era pacat daca nu reuseam sa ne impunem, pentru ca am jucat mai bine si ii felicit pe elevii mei ca au avut incredere in ei”, a declarat Catalin Anghel, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Fluie final”, realizata de Narcis Drejan.

Denis Alibec a fost considerat „Eroul Viitorului” dupa meciul cu CSMS Iasi, dar antrenorul atrage atentia ca toti jucatorii pe care i-a avut pe teren au facut un joc bun si au conditiile propice pentru obtinerea unei victorii de moral.

„Nu as vrea sa se discute de meciul de aseara numai de Alibec, pentru ca echipa a facut un efort extraordinar. Am avut un spirit foarte bun si impreuna am reusit sa castigam. Bineinteles ca Alibec a iesit in evidenta, pentru ca a reusit sa marcheze cele doua goluri, ajutat de echipa bineinteles.

Nu stiu adaca Viitorul Constanta il va pierde, dar el s-a maturizat, a inceput sa aiba constanta in evolutii si trebuie sa demonstreze ca este unul dintre cei mai buni, daca nu cel mai bun atacant din campionatul nostru”, a mai spus Catalin Anghel.

La doar doua puncte de plutonul retrogradabil, Viitorul are nevoie in continuare de rezultate pozitive pentru a spera ca va supravietui in Liga 1. Programul ultimelor meciuri pe care le mai are de jucat pana la finalul sezonului este unul infernal, la rand fiind Rapid, Petrolul, CFR Cluj, Pandurii, Steaua si Dinamo.

„Jucam cu echipe foarte bune, care domina campionatul nostru. Cred eu ca, in aceste meciuri, am demonstrat ca ne-am mobiliazat foarte bine si am reusit sa facem si jocuri foarte bune.

Nu fac niciodata calcule pe termen lung. Incerc sa ma gandesc intotdeuna la urmatorul meci. Urmeaza meciul cu Rapid, o echipa de traditie, cu jucatori valorosi care a jucat foarte bine in derby-ul contra Stelei”, a mai spus antrenorul Viitorului.