In campionat, Rapidul n-a mai pierdut in fata Stelei, pe Giulesti, din 2007! Ultima data cand „ros-albastrii” au luat toate punctele s-a intamplat in celebrul „Caz bricheta”!

rapid-steaua-caqz-brichetaDin 2007 Steaua n-a mai reusit o victorie, in campionat, pe terenul rivalei Rapid, iar ultimul succes „ros-albastru” din Giulesti a venit la masa verde, in 2008, la unul din cele mai mari scandaluri din istoria fotbalului romanesc – „Cazul bricheta”.

Totusi, in 2010, stelistii s-au impus in Giulesti, scor 1-0, in sferturile Cupei Romaniei. In campionat, ultima victorie a stelistilor, in Giulesti, a fost tocmai in 2007, scor 3-2, goluri Thereau, Vali Badea si Ochirosii, respectiv Ganea si Zicu pentru giulesteni. Antrenori erau Cosmin Olaroiu, respectiv Razvan Lucescu.

Am amintiri placute pentru ca intotdeauna am castigat. Mai importante pentru mine au fost derby-urile cu Dinamo pentru ca ne bateam cu ei la campionat, cu Rapid nu prea„, a spus Adrian Neaga, unul dintre fostii jucatori ai Stelei, pentru Digi Sport.

Tot timpul ramane un meci interesant. Steaua-Rapid, Dinamo-Rapid, Dinamo-Steaua sunt meciurile clasice ale fotbalului romanesc, cu echipe de traditie„, este de parere si Viorel Moldovan, fostul atacant al giulestenilor in sfertul UEFAntastic din 2006.

In acest an, cele doua echipe se intalnesc din situatii diametral opuse. Stelistii sunt ca si campioni, iar rapidistii, la 26 de puncte fata de rivali, protesteaza cu orice ocazie impotriva masurilor venite odata cu insolventa clubului. In tur, pe Arena Nationala, Steaua s-a impus cu 1-0, gol Bourceanu, in minutul 90+6!

E un gest la care ei au recurs din cauza disperarii si din cauza legilor din Romania, care nu sunt ok, pentru ca daca ar intra fiecare club in insolventa, jucatorii ce-ar face?„, se intreaba Neaga.

Indiferent de problemele prin care trece o echipa, tot timpul au fost meciuri jucate cu multa ardoare, pasiune si orgoliu„, i-a incurajat Moldovan pe jucatorii fostului sau club.

Partida dintre Rapid si Steaua se va juca duminica, de la ora 20:30, in direct la Digi Sport 1 si LIVEtext pe www.sptfm.ro.