FINAL / FC Vaslui – Viitorul Constanta 3-2. „Dubla” lui Antal si golul lui Celeban aduc prima victorie pentru Vaslui in 2013

vaslui-viitorulFC Vaslui a invins Viitorul Constanta cu scorul de 3-2, la finele unei partide extrem de incinse, cu multe rasturnari de situatie. Victoria obtinuta de elevii lui Viorel Hizo marcheaza prima reusita a echipei vasluiene de la reluarea campionatului.

Dupa 21 de minute foarte echilibrate, primii care au reusit sa strapunga poarta adversa au fost constantenii. Alibec a profitat de o greseala comisa de Cordos si a reusit sa deschida scorul. Replica vasluienilor a venit abia in minutul 51, cand Antal a reluat in plasa, dupa o centrare perfecta, oferita de Celeban. Sase minute mai tarziu, acelasi Antal rastoarna scorul si marcheaza cu ajutorul pasei oferite de Stanciu.

Vasluienii au reusit sa dea replica in minutul 80, tot prin Alibec, care a proiftat din nou de o greseala comisa  de Cordos. A venit insa si reversul medaliei. O greseala in aparare a Viitorului este speculata cu abilitate de Celeban, care isi trece numele pe tabela de marcaj cu doua minute inainte de expirarea timpului regulamentar.

In cele trei minute de prelungiri acordate, Viitorul nu a mai avut puterea de a ameninta poarta lui Cerniauskas, astfel ca Vasluiul obtine trei puncte extrem de valoroase in economia clasamentului, tinand cont de faptul ca echipa moldava se afla in prezent la doar patru puncte de podium si poate spera la o revenire in cupele europene.

Echipe de start:

FC Vaslui: FC Vaslui: Cerniauskas – Celeban, Cordos, Varela, Salageanu – N’Doye, Caue – Antal, Sanmartean, S. Popovici – Temwanjera
Antrenor: Viorel Hizo

Viitorul: Vatca – Mladen, Larie, Bejan, Balasa – Vastag, Al. Lazar – Cîrstocea, Dica, Chitu – Alibec
Antrenor: Catalin Anghel

1. Vaslui spune:

La primul gol al Vasluiului a centrat Stanciu si a marcat Celeban, la al doilea a centrat tot Stanciu, dar a marcat Antal, iar al treilea gol a fost inscris de Celeban. O singura intrebare am: unde este „dubla” lui Antal?