Maxim a ajuns la spital inca de la prima titularizare in echipa lui Stuttgart

MaximDebutul in primul „11” a lui Alexandru Maxim la VfB Stuttgart nu a fost unul dintre cele mai fericite pentru atacantul roman care a ajuns la spital in urma unei accidentari suferite pe teren in meciul cu Lazio din optimile de finala ale Ligii Europa.

Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, jucatorul roman in varsta de 22 de ani a incasat un cot in plina figura de la brazilianul Hernanes intr-un duel la minge. In urma contactului, Maxim s-a ales cu piramida nazala fracturata si nu a mai putut continua partida, fiind schimbat ulterior pentru a putea fi transportat la spital.

Medicii au hotarat ca jucatorul trebuie sa fie operat, astfel ca, luni, fostul atacant al Pandurilor va fi supus unei interventii chirurgicale care va impune folosirea unei masti de protectie in urmatoarea perioada.

„Mai mult s-au speriat medicii. Nu e chiar atat de grav. Saptamana viitoare ma intorc la antrenamente si pot sa joc, daca antrenorul decide, in returul cu Lazio”, a declarat Maxim la DigiSport.

Partida VfB Stuttgart si Lazio Roma s-a incheiat cu scorul de 0-2, astfel ca „svabii” vor pleca cu a doua sansa la calificare in returul din Cetatea Eterna.