Oltchim obtine o victorie mare, care pastreaza sansele pentru semifinale! Evolutie senzationala a Paulei Ungureanu in poarta valcencelor

oltchimIn ciuda problemelor financiare cu care se confrunta, Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut o victorie importanta in Rusia, cu Zvezda, scor 26-23. Acest succes o pastreaza inca in cursa pentru calificarea in semifinalele Ligii.

Inceputul de meci nu a fost foarte bun pentru elevele lui Jakob Vestergard care s-au vazut conduse conduse la pauza cu 15-13, dupa ce valcencele au condus cu 21-11 in minutul 28. Nici inceputul reprizei a doua nu a fost unul foarte bun, rusoaicele desprinzandu-se la 17-13 in minutul 40. Decisiva a fost intrea in poarta Oltchimului a Paulei Ungureanu, care a reusit o evolutie senzationala. A avut 5 interventii in primele 8 minute si 11 parade in total. Valcencele au reusit sa reduca din diferenta, reusind sa egaleze la 19. Oltchim s-a impus in final cu 26-23 si pastreaza inca sanse de calificare in semifinalele Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare:

Zvezda: Postnova 6 goluri, Marennikova 6, Uskova 4, Vyakhireva 3, Lobach 2, Lacrabere 1, Khavronina 1

Oltchim: Bulatovici 7 goluri, Meirosu 4, Managarova 3, Manea 3, Stanca 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Farcau 1, Barbosa 1.

Urmatorul meci pentru valcence este in deplasare, pe 9 martie cu Ferencvaros. Ultimul joc al Oltchimului este la Valcea, cu Krim, pe 17 martie.

Sursa foto: exclusivnews.ro