Liderul Ligii Nationale masculine de baschet invinge dupa prelungiri

baschetSingurul meci din runda cu numarul 24 decis dupa prelungiri a avut loc la Giurgiu, unde liderul CSM Oradea s-a impus dupa doua reprize de prelungiri cu 80-78. CSS a castigat doua dintre sferturi, 18-6 si 24-8, pierzandu-le pe celelalte cu 14-23 si 7-16, astfel ca scorul la incheierea timpului regulamentar a fost egal, 63-63. Si prima repriza a prelungirilor s-a incheiat nedecis, 10-10, oaspetii reusind s-o castige pe ultima cu 7-5. Principalii marcatori au fost Pesic, 31, respectiv Petty, 21.
Urmatoarea clasata, SCM Universitatea Craiova, a intampinat o darza rezistenta din partea echipei de pe locul 8, CSM Bucuresti, pe care a invins-o cu 78-71 (34-24), la final iscandu-se o bataie generala, in urma unei confruntari dintre Morris, de la oaspeti si Dzambic, de la gazde. Dupa interventiile antrenorilor si a catorva jucatori, spiritele s-au potolit.

Celelalte rezultate ale etapei intermediare: BC Mures – Energia Rovinari 92-84 (46-47), CSU Ploiesti – CSU Sibiu 79-66 (40-35), Timba Timisoara – BCM Pitesti 68-81 (36-38), BC Timisoara – BC Miercurea Ciuc 89-71 (45-33), Farul Constanta – U Mobitelco Cluj 65-77 (38-42). Intr-un meci jucat in devans, Gaz Metan Medias a intrecut codasa clasamentului, Dinamo Bucuresti cu 84-48
(41-26).

Pana la incheierea returului mai sunt sase etape, dupa care va urma play-off-ul, cu participarea primelor opt clasate.

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)

Sursa foto: bihon.ro.