Dupa eliminarea din Cupa, Messi a lipsit de la sedinta de antrenament! Medicii sunt de parere ca argentinianul are nevoie de o perioada de odihna

messi-accidentatArgentinianul Lionel Messi nu a digerat prea bine eliminarea din semifinalele Cupei Regelui Spaniei in fata eternei rivale, Real Madrid, care a invins in returul de pe Nou Camp, scor 3-1.

Dupa ce in tur a oferit pasa decisiva pentru golul lui Fabregas, marti seara, Messi nu s-a mai simtit atat de bine iesind la rampa de doar doua ori. In chiar primele minute a avut un sut de la mica distanta putin pe langa poarta lui Diego Lopez si in finalul primei reprize, la o lovitura libera batuta foarte tehnic, balonul trecand pe langa bara portarului adus de la Sevilla.

Se pare ca o explicatie chiar exista. Miercuri dimineata, la primul antrenament al echipei de dupa meciul cu Real, Lionel Messi a fost marele absent.

Argentinianul nu a luat parte la sedinta de pregatire, acuzand febra si o stare de „disconfort general”, potrivit unui comunicat al clubului „blaugrana”. Xavi, care s-a pregatit cu fizioterapeutii, separat, si Alex Song au fost si ei absenti de la antrenamentul cu restul lotului.

Astfel, Messi e in pericol sa rateze al treilea episod din „El Clasico”, de data asta returul din campionat. In tur, cele doua echipe au remizat pe Nou Camp, scor 2-2.

Meciul e programat sambata si va fi transmis in direct de Digi Sport si LIVETEXT pe www.SPTFM.ro.