Baschet / Gaz Metan Medias castiga, dar rateaza sferturile Eurochalenge

gaz-metan-mediasEchipa masculina Gaz Metan Medias a castigat al treilea meci din cele sase jucate in faza a doua a FIBA EuroChallenge, 67-58 (26-20) cu BK Ventspils-Letonia, dar nu va evolua in sferturi pentru o diferenta de numai doua puncte! Care s-a facut dupa dubla cu finlandezii de la Joensuun Kataya, 84-82 acasa, 75-79 in deplasare.

Ultima partida din grupa, cu reprezentanta Letoniei, a fost dominata de elevii lui Marcel Tenter, care s-au revansat pentru infrangerea la scor din tur, 64-96. Au condus si la 17 puncte, 63-46 in  minutul 39, dar au redus motoarele, impunandu-se la opt puncte. Principalii marcatori au fost Shiloh, 15 si Krstanovic, 13.

In cealalta disputa, lidera Pinar Karsiyaka-Turcia, a venit in Finlanda fara doua piese grele-Diebler si Topalogu. Joensuu, care avea nevoie de victorie pentru a obtine calificarea, si-a realizat obiectivul, beneficiind si de pofta de joc a trio-ului Flowers, 26-Virtanen,19-Coleman,17.

Chiar daca nu va evolua in sferturi, Gaz Metan Medias a avut prestatii apreciate la prima prezenta in aceasta importanta competitie.

autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)