LIVE / Gaz Metan Medias – Gloria Bistrita. Revenire pe „cai mari” a lui Multescu in Liga 1

gaz-metan-gloriaGaz Metan si-a adjudecat o victorie fara probleme in fata Gloriei Bistrita, intr-un meci cu o spectaculozitate moderata, in care echipa antrenata de Nae Manea a aratat in multe momente ca o echipa sleita de puteri dupa despartirea de o buna parte dintre jucatorii cu care a inceput sezonul.

Scorul a fost deshis de Ljullaku(’31) pe fondul unei dominatii in joc absolute a mediesenilro. Cu toate acestea replica Gloriei a fost ferma, bistritenii restabilind egalitatea dupa doar doua minute prin Antonache.

Pana la sfaristul reprizei, Bawab reuseste sa inscrie, iar echipa lui Multescu intra la vestiare in avantaj.

In a doua repriza, marcatorul golului secund a ratat mai multe faze, care ar fi putut ca victoria gazdelor in fata oaspetilor sa fie mult mai clara. Cu toate acestea, Bawab a reusit „dubla” dintr-o lovitura de la 11 metri, obtinuta in minutul 61 de Ljullaku.

Gaz Metan: Plesca – Ciprian Petre, Frasinescu, Markovic, Buzean – Negru, Breeveld – Cojocnean, Bawab, Llullaku – Draghici

Gloria Bistrita: Dolha – Tarca, Adrian Iordache, Hlinca, Stroe – Feher, Enescu, Bucur, Antonache – Răzvan Radu, Marian Chitu

Gaz Metan Medias a trecut printr-o perioada de remaniere intensa dupa ce fostul antrenor al echipei, Cristi Pustai, cunoscut pana nu demult ca cel mai longeviv tehnician al Ligii 1, a hotarat sa preia Pandurii Tg. Jiu, locul sau fiind luat de Gheorghe Multescu. In ceea ce priveste lotul „gazarilor”, acesta a suferit imbunatatiri importante prin aducerea lui Cojocnean(Petrolul), Vastag(Viiotrul) si Nwakaeme(Petrolul), la care se adauga jucatorul Claudiu Oara, provenit din liga secunda de la Unirea Alba Iulia.

Modificari mai importante s-au inregistrat insa in lotul Gloriei Bistrita care in aceasta iarna a pierdut din cauza problemleor financiare grave, 6 jucatori de baza ai echipei, renuntand totodata la serviciile brazilianului Romario in favoarea celor de la Petrolul.

Meciul Gaz Metan Medias – Gloria Bistrita va avea loc de la ora 20:00 si va fi transmis in direct pe DigiSport 1. Rezumatul livetext al partidei va putea fi urmarit pe www.sptfm.ro.