Baschet: 13.315 spectatori necajiti la Kaunas

baschet-mingeAcesta a fost numarul suporterilor echipei Zalgiris Kaunas care au venit sa-si incurajeze favoritii in primul meci al returului Euroligii cu Panathinaikos Atena, din grupa E. Din pacate pentru ei, lituanienii au pierdut cu 73-78 (43-40), desi au condus ostilitatile in primele doua sferturi. Ukic, 21, de la oaspeti si Lafayette, 15, de la gazde au inscris cele mai multe puncte.

In aceeasi grupa, Unicaja Malaga s-a impus pe terenul ultimei clasate Brose Baskets Bamberg cu 68-65, dupa ce a condus cu cinci cosuri, 38-28, la pauza. Zoric a fost marcatorul partidei, cu 26 de reusite, de la invinsi remarcandu-se Nachbar, 17. Ultimele doua partide vor avea loc in aceasta seara, cand va fi programat si derby-ul dintre Anadolu Efes Istanbul (locul al doilea, 13 puncte, la fel ca liderul Real Madrid) si tSKA Moscova (pozitia a treia, 12).

Si in grupa F s-au desfasurat doua partide. La Istanbul, Fenerbahce si-a dezamagit din nou publicul, fiind intrecuta la scor, 60-99 (19-50) de FC Barcelona Regal, ocupanta primului loc. Cei mai buni jucatori au fost McKeal, 17, Tomic, 14, Huertas, 14, de la formatia catalana, Bogdanovic, 18 si McCalebb, 17 de la echipa de langa Bosfor. Principala urmaritoare, Montepaschi Siena a pierdut in deplasare, 61-92 (34-41) la Maccabi Tel Aviv, cei mai buni marcatori avand acelasi numar de puncte, 19, Smith si Ohayob, de la echipa israeliana, 13, Brown si Kangur, de la italieni. Celelalte meciuri vor avea loc vineri. Retine atentia intalnirea Olympiakos Pireu (detinatoarea trofeului, locul 5, 11puncte)-Caja Laboral (pozitia 4, acelasi numar de puncte).

Autor: Radu Levarda (Sport Revolution)