F.O.T.E – Hochei: Am inscris un gol, insa am pierdut la sase goluri diferenta in fata Cehiei. Urmeaza meciul cu Letonia pentru locurile 5-6

romania-cehia-FOTEUn public numeros a luat cu asalt, miercuri, tribunele Patinaorului Olimpic din Brasov, pentru a sustine reprezentativa Romania in duelul cu Cehia, decisiv pentru ambele echipe, in tentativa lor de a se califica in partida pentru locul trei, de la Festivalul Olimpic al Tineretului European.

Romania a avut o noua misiune dificila, fiind nevoita sa infrunte, dupa Finlanda, o alta echipa, provenind dintr-o tara unde hocheiul este sport national. Prima repriza a meciului cu Cehia a scos in evidenta o echipa a Romaniei mai decisa sa obtina victoria. Au fost din nou multe minute de penalizare pentru „tricolori” in primele 20 de minute, dar apararea echipei noastre si-a facut datoria. Totusi, spre finalul primei reprize, Cehia a marcat si a incheiat in avantaj primele 20 de minute (1-0).

In repriza secunda, Cehia a profitat din plin de doua erori ale apararii Romaniei, inscriiind de tot atatea ori: 3-0 pentru Cehia.

Repriza a treia a adus si primul gol al Romaniei, la acest turneu, inscris de Iszlay Gergo, la capatul unei faze de toata frumusetea. Golul Romaniei era atat de asteptat de spectatori incat a aruncat in aer tribunele, cei peste 2000 de spectatori, bucurandu-se ca pentru o victorie. Totul a reintrat insa in normal,dupa ce echipa Cehiei a inscris pana la finalul meciului inca de patru ori. Rezultat final: Cehia – Romania 7-1 si echipa Romaniei va juca pentru locurile 5-6 cu Letonia.