Rezultate / Liga Campionilor (Optimi). Bavarezii sunt cu un picior in sferturi. Porto trece de Malaga, la limita, insa calificarea se joaca in Andaluzia!

liga-campionilor-logoMarti seara, de la ora 21:45, au avut loc alte doua meciuri din „otpimile” Ligii Campionilor. La Londra, pe Emirates Stadium, Arsenal n-a putut face fata tavalugului german, Bayern castigand lejer, scor 1-3(0-2) luand o optiune serioasa pentru calificarea in sferturi.

In celalalt meci al zilei, in Portugalia, pe Sradio Dragao, FC Porto a invins la limita Malaga, iar calificarea in sferturi se va juca in Andaluzia.

Rezultate:

Arsenal Londra – Bayern Munchen 1-3
FC Porto – Malaga 1-0

La Londra, Arsenal a intalneste finalista sezonului trecut, Bayern Munchen. „Tunarii” nu traverseza cea mai buna perioada, fiind eliminati din ambele Cupe interne si nu mai au nicio sansa la titlu, fiind la 21 de puncte in spatele lui Manchester United in clasamentul din Premier League. Mai mult, elevii lui Arsene Wanger sunt aproape de a nu prinde nici locul de Liga Campionilor pentru sezonul urmator, loc de care ii despart patru puncte, ocupat in acest moment de Tottenham. Partida din aceasta seara este singura sansa de a salva un sezon ratat pentru Arsenal.

Bayern vine pe Emirates in mare forma, dupa ce a castigat toate meciurile din acest an, nemtii nemaiprimind gol de mai bine de doua luni.

Va fi un meci special pentru atacantul „Tunarilor”, care va juca impotriva unei foste echipe. Podolski a jucat in trecut la Bayern Munchen, pentru care a inscris 26 de goluri in 106 meciuri jucate.

In celalalt meci al serii, in Portugalia, se vor intalni FC Porto si Malaga. Portughezii nu au mai pierdut un meci pe teren propriu din februarie 2012, vand Manchester City se impunea pe Dragao in Europa League. De partea cealalta, trupa pregatita de Manuel Pellegrini este neinvinsa in acest sezon de Champions Leaguem, reusind, la debututl in cea mai importanta competitie intercluburi, sa castige grupa din care a facut parte alaturi de AC Milan, Zenit si Anderlecht.