F.O.T.E – Programul si rezultatele de luni – UPDATE: Imre a obtinut medalia de aur la Short Track -1000m

FoteFestivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) a debutat duminica, 17 februarie. Inainte de deschiderea oficiala a Festivalului au avut loc trei concursuri de patinaj viteza pe pista scurta, asa numitul short track.

UPDATE / Cele mai importante rezultate la Biatlon – Individual, 10 km, fete

1 Marion (GER) 31:32.1
2 LESCINSKAITE Gabriele (LTU)32:57.6
3 TOMINGAS Tuuli (EST) 33:09.5
4 WEIDEL Anna (GER) 33:15.7
5 TOLMACHEVA Anastasia RUS 33:52.1
6 VITTOZZI Lisa (ITA) 33:53.8
7 ALIMBEKAVA Dzinara (BLR) 34:09.0
8 BEILMANN Meril (EST) 34:36.1
9 FANKHAUSER Magdalena (AUT) 34:59.4
10 SOLA Hanna (BLR) 35:10.9

*Romancele Focz Bernadette, Racz Renata si Valean Andreea-Oana s-au clasat spre finalul clasamentului pe locurioe 54, 55, respectiv 56.

UPDATE / Iata cele mai importante rezultate finale ale probei SCHI FOND – 5 km, Tehnica clasica, Fete

1 SEDOVA Anastasia (RUS) 13:54.0
2 CARL Victoria (GER) 13:56.1
3 NEPRYAEVA Natalia (RUS) 13:57.7
4 HENNIG Katharina (GER)  14:14.6
5 LAMPIC Anamarija (SLO) 14:20.0
6 MYLLYKOSKI Emilia (FIN) 14:51.9
7 BELORUKOVA Yulia (RUS) 14:59.3
8 MATINTALO Johanna (FIN) 15:01.4
9 KLEMENCIC Anita (SLO) 15:03.1
10 HIERNICKEL Lydia (SUI) 15:08.4

*La aceast proba reprezentantele Romaniei  SARA Erzebet Emilia si BAJKO Reka s-au clasat pe locurile 35, respectiv 40.

UPDATE / Va prezentam mai jos cele mai importante rezultatele al Rundei 1 din cadrul probei de Schi alpin, Slalom urias, baieti:

1 ANNEWANTER Manuel (AUT) 52.39
2 GATEAU Elie (FRA) 52.41
3 GRAF Mathias Elmar (AUT) 52.66
4 SALA Tommaso (ITA) 53.28
5 HROBAT Miha (SLO) 53.37
6 HADALIN Stefan (SLO) 53.58
7 RAPOSO Charles (GBR) 53.63
8 GUILLOT Victor  (FRA) 53.84
9 BAYER Alexander (GER) 53.89
10 HVAMMEN Kjetil (NOR) 53.96

* Reprezentantii Romaniei au ocupat locurile din a doua parte a clasamentului in ordinea urmatoare: Centiu Mihai Andrei (48), Pap Koppanu (53), Nicolescu Ioan Alexandru( 64), Fratila Robrto Renaldo (71).

UPDATE / Emil Imre -sa impus in finala  probei de 1500m Short Track, aducand Romaniei prima medalie de aur la FOTE.

Primii au intrat in cursa baietii, in proba de 1.500 de metri. Imre Emil si Tamas Antal au avut evolutii destul de bune, primul reusind calificarea in finala si terminand cursa pe locul sase. Cel de-al doilea reprezentant al Romaniei s-a multumit cu finala B, terminand concursul pe locul 10.

Romania a avut doua reprezentante si in proba feminina de 500 de metri, insa Bianca-Lorena Stanica si Teodora-Diana Pana au fost eliminate inca din seriile de calificare, terminand pe pozitiile 24 si 25, iar in proba de stafeta mixta 3.000 de metri Romania a ratat prezenta in semifinale, clasandu-se pe locul 4 in seriile de calificare.

UPDATE / Sportivii romani au obtinut rezultate modeste la schi fond, tehnica libera: Daniel Pripici a terminat pe locul 28, Daniel Cojocaru pe 36, Marius Talpas pe 53 si Alin Cioanca pe 80. Rezultate neconvingatoare si la fete: Sara Erzebet s-a clasat pe 25, Edith Vakaria pe 37 si Reka Bajko pe 50. Daniela Capata a fost descalificata.

Iata cele mai importante rezultate finale ale probei:

Baieti, tehnica libera, 10 km

1 CHERVOTKIN Alexey (RUS) 24:25.0
2 AKHRUSHEV Evgeniy (RUS)  24:58.6
3 BRUVOLL Ole Joergen (NOR)  25:06.6
=4 TIBERGHIEN Jean (FRA)  25:29.7
=4 AUGDAL Eirik Sverdrup )NOR)  25:29.7
6 CEBULLA Marius (GER)25:34.5
7 BAKANOV Alexander (RUS)  25:42.7
8 CHAUVIN Valenn (FRA) 25:49.3
9 MAKI Joni (FIN) 25:50.3
10 NOVAK Michal (CZE) 25:52.5

Fete, tehnica libera, 7,5 km

1 CARL Victoria(GER) 12:59.3
2 SEDOVA Anastasia (RUS) 13:24.1
3 LAMPIC Anamarija (SLO) 13:36.9
4 HENNIG Katharina (GER) 13:45.2
5 WENG Tiril Udnes (NOR) 13:49.1
6 BELORUKOVA Yulia (RUS) 14:04.9
=7 KLEMENCIC Anita (SLO) 13:57.2
=7 HERRMANN Nadine (GER) 13:59.7
9 WENG LoDa Udnes (NOR) 13:55.4
10 NEPRYAEVA Natalia (RUS) 14:10.7

UPDATE / Ania Caill s-a clasat pe locul 20 in proba de slalom urias. Raluca Ciocanel si Bianca Copot au obtinut rezultate mai slabe, terminand pe locurile 34, respectiv 49.

Iata cele mai importante rezultate finale ale probei:

1 REISINGER Elisabeth AUT 48.60
2 GASSLITTER Verena ITA 49.12
3 AGER Christina AUT 49.56
4 MELESI Roberta ITA 49.59
5 STOFFEL Elena SUI 49.70
6 FLUETSCH Luana SUI 50.02
7 DELAGO Nicole  ITA 50.19
8 DALMASSO Melanie FRA 50.64
9 BREZOVNIK Sasa  SLO 50.65
10 ALEXEEVA Nadezda RUS 50.66

UPDATE / Va prezentam mai jos rezultatele finale din competitia de Short Track, in probele de 500m si 1500 m

Finala, baieti, 500 m

1. AYRAPETYAN Denis (RUS) 0:44,152
2. IMRE Emil (ROM) 0:44,188
3. PALLA Leonardo (ITA) 0:44,333
4. ZVEJNIEKS Roberts-Janis (LAT) 1. 50 AYRAPETYAN Denis RUS 0:44,152 34

Finala fete, 500 m

1. PROSVIRNOVA Sofia (RUS) 0:46,093
2. THOMSON Kathryn (GBR) 0:46,176
3. BOTTER GOMEZ Nicole (ITA) 0:46,569
4. KIS Virag (HUN) 0:49,670
5. WARAKOMSKA Magdalena (POL) 1:17,417

Finala baieti, 1500 m

1. NAVARRO Tristan (FRA) 1 2:20,691
2. ZASOSOV Daniil (RUS) 2 2:21,738
3. MARTINEZ Yoann (FRA) 3 2:22,518
4. GIULIANI Damiano (ITA) 4 2:24,689
5. ZVEJNIEKS Roberts-Janis (LAT) 2:25,804
6. IMRE Emil (ROM) 2:31,069

Finala fete, 1500 m

1. PROSVIRNOVA Sofia (RUS)   2:28,319
2. KALININA Anna (RUS)   2:28,444
3. GAWLICA Oliwia (POL)   2:30,450
4. PORUBSKA Alica (SVK)  2:31,741
5. MALFATTI Gloria (ITA)  2:33,857
6. DELAND Mari (GBR) 2:35,652
7. TOTH Timea (HUN)  2:47,430
8. MONVOISIN Aurélie (FRA) 2:43,905

UPDATE –  Prima medalie a Romaniei este adusa de Emil Imre, ARGINT, in proba de Short Track – 500 de metri!

UPDATE – Pitea a ratat medalia la sarituri cu schiurile, terminand pe locul 8. Torok si Tatu au incheiat pe 16, respectiv 18.

UPDATE –. S-a terminat prima runda in proba de slalom urias feminin. Ania Caill a terminat pe locul 26, Raluca Ciocanel pe 42, Sogor Sarolt pe 57 si Bianca Copot pe locul 62.

UPDATE –. Emil Imre s-a calificat in finala de patinaj viteza 500 de metri dupa ce a patinat in ambele semifinale!

UPDATE – Pitea, Tatu si Torok s-au calificat in mansa a doua! Podiumul intermediar este format doar din sloveni.

UPDATE – Iulian Pitea a obtinut cea mai buna performanta dintre sportivii romani, cu o saritura de 89.5 metri!

UPDATE – Dupa Mocanita, au mai sarit Valentin Tatu (86.5 metri) si Eduard Torok (87.5 metri)

UPDATE – Alexandru Mocanita a fost primul sportiv care a sarit in aceasta dimineata obtinand un rezultat de 71.5 metri.

UPDATE – 56 de saritori cu schiurile din 19 tari se afla la start, pe trambulina din Rasnov, din care 30 vor merge in mansa a doua.

Va prezentam mai jos programul zilei de luni( a doua zi de concurs):

09:00 – 11:00 Antrenament oficial BIATLON – Fete
09:00 – 15:30 Antrenament oficial HOCHEI
09:30 – 10:30 Antrenament oficial SARITURI CU SCHIURILE
10:00 – 11:30 SCHI FOND / 7,5 km Tehnica libera – Fete
10:00 – 11:30 SCHI ALPIN / Slalom urias – Fete, runda 1
10:00 – 14:00 SHORT TRACK pe pista scurta / 500 m – Fete, 500 m Baieti, 3 000m semifinale stafetă mixta
11:30 – 14:00 SARITURI CU SCHIURILE / Individual – Baieti HS 100
11:30 – 13:00 SCHI FOND / 10.00 km Tehnica libera – Baieti
13:30 – 15:00 SCHI ALPIN / Slalom urias – Fete – runda 2
14.30 – 16.30 Antrenament oficial SCHI FOND / Technica Clasica
16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEATA / Rusia – Elvetia
19:30 – 20:30 Ceremonia de decernare a medaliilor
20:00 – 22:30 HOCHEI PE GHEATA / Finlanda – Cehia
Competitiile de Schi alpin se vor desfăsura in Poiana Brasov, la partia Subteleferic.

Competitiile de Biatlon se vor desfasura la Cheile Gradistei – Fundata.

Competitiile de Schi Fond se vor desfasura pe Valea Rasnoavei (Predeal)

Competitiile de Patinaj Artistic se vor desfasura la Patinoarul – Poiana Brasov

Meciurile de Hochei se vor desfasura la Patinoarul Olimpic Brasov

Competitiile de Short Track se vor desfasura la Patinoarul – Poiana Brasov

Concursurile de Sărituri cu Schiurile se vor desfasura pe Valea Carbunarii – Rasnov

Concursurile de Snowboard se vor desfasura pe partia „Clabucet Sosire” – Predeal

Etichetat cu: , , ,
Postat în SPORTURI DE IARNA

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj331416
2CS U Craiova321512
3FCSB291414
4Astra Giurgiu24148
5FC Botosani24146
6Dinamo Bucuresti20146
7FC Viitorul20144
8CSM Poli Iasi1815-4
9ACS Poli Timisoara1814-5
10Concordia Chiajna1715-1
11FC Voluntari1614-3
12OSK Sf Gheorghe1114-14
13Gaz Metan Medias915-20
14Juventus Bucuresti414-19