FINAL / Europa League: Inter Milano – CFR Cluj 2-0. Palacio reuseste „dubla” si le incurca socotelile „feroviarilor” pe ultima suta de metri a meciului

inter-cfrCFR Cluj a pierdut primul meci din „dubla” cu Inter, cu scorul de 0-2, in ciuda unui meci bun facut de elevii lui Paulo Sergio, care nu au stiut insa sa speculeze momentele de relaxare ale adversarilor.

Campioana Romaniei a inceput partida de la Milano cu multa incredere de sine, manifestandu-si din primele momente ale jocului dorinta de a ataca. Prima faza de atac periculoasa a meciului, initiata de Rui Pedro a fost oprita cu un fault dur de Ranocchia, iar Interul parea sa fie luata prin surprindere de forta ofensiva a adeversarilor sai.

In minutul 7 Diego Militio se accidenteaza, iar Stramaccioni il introduce pe teren pe cel care avea sa se dovedeasca a fi „calaul” clujenilor, Palacio. La doar 13 minute dupa intrarea pe teren, Palacio deschide scorul dupa o pasa venita de la Guarin.

Golul primit nu i-a descurajat pe „feroviari” care au continuat sa contruiasca in viteza atacurile spre poarta lui Handanovic, insa finalizarile nu au reusit sa le dea emotii „nerazzurilor”.

In repriza secunda ritmul jocului a fost mais cazut. Milanezii au iesit mai rar din jumatate proprie, practicand un joc de asteptare si de conservare a rezultatului. CFR-ul a pus din nou probleme prin Maah insa jucatorii lui Paulo Sergio nu au reusit sa desfaca apararea Interului, multumindu-se cu atacuri neconvingatoare dezvoltate in marginea careului  advers.

Pe finalul meciului, cand nimic nu mai anunta o modificare a tabelei de marcaj, Palacio scapa pe atac si profita de pozitia indeparta a lui Felgueiras de propira poarta, inscriind cu un lob de la 20 de metri. „Dubla” lui Palacio face ca misiunea CFR-ului la Cluj sa devina una la fel de dificila ca cea a Stelei in returul cu Ajax, astfel ca „optimile” Europa League au devenit un vis tot mai indeparat pentru romani.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

91′ Guarin suteaza din interiorul careului clujean, dar nu gaseste spatiul portii clujene.

87′ Gol Inter! Palacio scapa pe atac si il invinge pe Felgueiras, iesit mult din poarta, cu un lob superb. Greseala este si a lui Cadu.

85′ Camora centreaza in fata portii din marginea careului advers, insa niciun coechipier nu apare la continuare in fata portii lui Handanovic.

84′  Sasa Bjelanovic intra in locul lui Rui Pedro.

83′ Muresan incearca sa comita un fault preventiv si este avertizat.

78′ Maah este inlocuit cu Hora.

77′  Inter tempereaza jocul si pare multumita cu rezultatul de pe tabela.

74′ Intra Ricky Alvarez, iese Cassano.

71′ Cassano patrunde in careul clujenilor si incearca sa gaseasca un unghi de sut, insa Ivo Pinto intervine si indeparteaza pericolul.

70′ Maah este faultat de Silvestre, care vede cartonasul galben.

69′ Cassano este in offside.

65′ Maah vede cartonasul galben.

65′ Ivo Pinto intervine salvator de doua ori intr-0un singur minut, la centrarea lui Cassano si apoi la patrunderea  aceluasi jucator in careul lui Felgueiras.

54′ Guarin suteaza in zid din lovitura libera, dupa o mingea asezata de Garano.

51′ Ivo Pinto avanseaza rqapid in banda dreapta, dar Ranocchia intervine si ii „sufla” balonul.

48′ CFR-ul obtine un nou corner prin Rui Pedro. Rada executa si Camora recentreaza in careu insa nu prinde cadrul portii lui Handanovic.

46′ Se reia meciul.

PAUZA

45′ Ocazie mare pentru CFR! Rada executa o lovitura libera din pozitie centrara, iar Handanovic plonjeaza si respinge de langa bara din stanga.

39′ Godemeche nu mai poate continua in urma faultului comis asupra sa de Alvaro Pereira si este inlocuit cu Vasile Matei.

39′ Cassano scapa pe contraatac,dupa o pasa de la Guarin, dar suteaza din unghi si Felgueiras retine.

36′ Gabi Muresan suteaza de la distanta, dar rateaza complet directia poartii lui Handanovic.

32′ Pereira vede cartonasul galben dupa o intrare cu talpa la Godemeche.

29′ Maah este in offside.

22′ Ocazie mare pentru CFR! Sepsi ii paseaza lui Camora care suteaza din careu in fata portii, insa Maah nu reuseste sa impinga mingea in plasa lui Handanovic.

20′ GOL Inter! Palacio inscrie din careul clujean dupa o faza creata de Guarin.

19′ Primul sut pe poarta lui CFR! Cambiasso trage de la semi-distanta pe directia lui Felgueiras care retine fara probleme.

17′ Ocazie mare pentru Inter! Cassano patrunde in careul clujenilor si suteaza lobat in fata portii lui Felgueiras, dar mingea trece la un milimetru de gheata impinsa in fata a lui Palacio.

12’Rui Pedro bate primul corner al CFR-ului de pe partea stanga. Cadu se inalta in mijlocul careului advers dar nu reuseste sa trimita mingea spre poarta.

10′ Palacio il inlocuieste pe Diego Militio, scos de pe teren cu targa.

7′ Diego Militio se accidenteaza grav in urma unui duel pentru balon si va sta departe de teren cel putin o luna.

3′ Un prim atac al clujenilor este oprit brutal e Ranocchia care il faulteaza pe Rui Pedro, punandu-i talpe pe picior. Arbitrul nu acorda niciun cartonas.

1′ A inceput meciul.

Inter Milano: Handanovic – Ranocchia, Juan Jesus, Zanetti, Nagatomo – Guarin, Cambiasso, Garano – Cassano, Milito, Palacio
Antrenor: Andrea Stramaccioni

CFR CLuj: Felgueiras – Cadu, Rada, Piccolo, Sepsi, Pinto – Maah, Muresan, Godemeche, Camora – Pedro
Antrenor: Paulo Sergio