FINAL / Europa League: Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0! „Ros-albastrilor” nu le ramane decat sa faca senzatie pe Arena Nationala

ajax-steauaSteaua a fost invinsa, joi seara, in mansa tur a saisprezecimilor Europa League, la finele unui meci incendiar, in care fazele la poarta s-au tinut lant.

Mult mai bine organizati in faza ofensiva, „lancierii” au reusit sa marcheze de doua ori prin fundasii Alderweireld si van Rhijn, in timp ce putinele, dar deloc modestele ocazii ale stelistilor nu au fost fructificate.

Extrem de exacti pe atac, jucatorii echipei olandeze au creat panica in careul lui Tatarusanu pe toata durata partidei, desi in prima repriza jocul Stelei a reusit sa mentina intr-o buna masura balonul in zona centrala a terenului.

In a doua repriza, „lancierii” si-au dublat avantajul rapid, prin van Rhijn, fapt care i-a mobilizat si mai mult pe jucatorii lui Laurentiu Reghecampf, ce au raspuns prin doua ocazii imense semnate de Adi Popa si Rusescu.

A urmat o partida extrem de incinsa, in care contraatacurile celor doua adversare s-au tinut lant, fara nicio modificare insa pe tabela de marcaj. Reghecampf a luat atitudine si i-a schimbat pe rand pe toti cei trei atacanti din primul „11”, introducandu-i treptat pe Tatu, Adi Rocha si Mihai Costea. Solutia nu s-a dovedit a fi insa una eficienta, intrucat cu fiece modifiare, jocul Stelei a scazut in intensitate, probabil si pe fondul oboselii acumulate de fotbalisti.

Nu aceeasi epuizare s-a simtit la Ajax, care, spre sfarsitul meciului, au inceput sa apara tot mai des in preajma careului stelist. Nici olandezii nu au mai reusit sa dezghete tabela de marcaj, insa scorul obtinut de ei pe Amsterdam Arena le face treaba mult mai usoara in meciul retur de pe Arena Nationala, acolo unde Steaua va trebui sa faca cel mai bun joc din Europa pentru a putea spera la calificare.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

93′ Ajax ataca in valuri pe ultima suta de metri a meciului.

91′ S-au acordat trei minute de prelungire.

91′ Tatarusanu respinge cu mari emotii un sut din unghi strans.

89′ Pintilii primeste al doilea galben dupa un fault asupra lui de Jong si jucatorul stelist este eliminat! Steaua ramane in inferioritate numerica.

88′ Centrarea lui Bourceanudin corner ramane  fara urmari.

88′ Mihai Costea patrune in stanga careului advers, dar van Rheijn respinge in corner.

87′ Latovlevic il surprinde pe Cillessen iesit din poarta si suteaza de la mare distanta, insa mingea trece peste poarta adversa.

86′ Eriksen centreaza din lovitura libera in careul Stelei, producand agitatie in fata portii lui Tatarusanu.

85′ Pintilii vede si el cartonasul galben dupa un fault la Schone.

82′ Boeriggter il inlocuieste pe Sigthorsson, la Ajax.

82′ Mihai Costea este inlocuit cu Adi Rocha.

80′ Adi Popa creeaza din nou panica in careul lui Ajax, sutul sau fiind respins in corner in ultimul moment de fundasii adversi.

80′ Mihai Costea se pregateste si el sa intre in teren.

79′ Rocha este faultat din spate de Moisander, care primeste cartonasul galben.

76′ Chipciu ii paseaza lui Rocha in fata lui Cillessen, dar brazilianul este deposedat chiar in momentul sutului.

73′ Poulsen intra in locul lui Cuenca, la Ajax.

70′ Raul Rusescu este inlocuit cu Adi Rocha.

70′ Pintilii suteaza din marginea careului, dar mingea trimisa cu efect rateaza poarta lui Cillessen.

69′ Rusescu ii paseaza lui Chipciu in stanga careului advers, dara acesta suteaza intarziat in blocaj.

64′ Boruceanu suteza din coltul drept al terenului, dar Pintilii nu reuseste sa reia spre poarta. Un nou sut al lui Bourceanu este respins de fundasii lui Ajax.

64′ Steaua obtine primul corner.

63′ Ritm incredibil de joc. Contraatacurile se tin lant de o parte si de alta a suprafetei e joc.

62′ Tatarusanu retine o minge trimisa de Cuenca in careul stelist, acolo unde Fischer aparuse la dublaj.

60′ O NOUA OCAZIE MARE PENTRU STEAUA! Rusescu suteaza din fata lui Cillessen, dar portarul adversarilor reuseste sa se opuna.

60′ Steaua preseaza in apropierea careului advers, dar Ajax rezista.

59′ Tatu isi incearca si el sutul de la distanta, dar mingea trece peste poarta olandezilor.

57′ OCAZIE URIASA PENTRU STEAUA!!! Adi Popa suteaza fulminant din banda dreapta, iar mingea loveste tranversala portii lui Cillssen.

56′ Ajax bate un corner de pe partea stanga, dar centrarea este reluata cu capul peste poarta lui Tatarusanu.

54′ Stelistii combina in jumatatea adversa, dar „lancierii” intercepteaza balonul si pleaca pe contraatac prin Fischer, dar centrarea acestuia spre careulul advers este respinsa.

52′ Nikolic este inlocuit cu Tatu.

51′ Tatu a iesit la marginea terenului si asteapta sa intre in joc.

49′ Steaua incearca sa dea rapid replica olandezilor, insa Rusescu nu reuseste sa intercepteze o minge aruncata in careu din banda dreapta.

49′ Gol Ajax! Van Rhijn inscrie din fata lui Tatarusanu, dupa un joc combinativ in careul Stelei.

46′ Se reia meciul. Portarul lui Ajax, Vermeer este inlocuit cu Cillessen.

PAUZA

44′ Se acorda un singur minut de prelungiri.

43′ Olandezii revin la faza ofensiva, iar apararea Stelei depune eforturi mari pentru a tine pericolul departe de poarta lui
Tatarusanu.

42′ De Jong suteaza din dreapta acreului stelist, Tatarusanu respinge in corner. Cu toate acestea arbitrii sunt in eroare si acorda aut de poarta

40′ Ajax marcheaza din nou dupa un schmb de pase in marginea careului  stelist, dar Sigthorsson este semnalizat in offside, iar golul este anulat.

37′ O noua ocazie mare pentru Stelisti! Chipciu primeste mingea dupa un schimb de pase in apropierea careului advers, patrunde in suprafata de pedeapsa insa cade in momentul sutului, dupa interventia regulamentara a lui Blind.

36′ Bourceanu vede si el cartonasul galben, dupa un fault la Eriksen. Mijlocasul stelist are cumul de cartonase si nu va juca returul de la Bucuresti.

35′ Ocazie imensa pentru Steaua! Adi Popa patrunde in dreapta careului advers si centreaza in fata portii lasate descoperite de Vermeer, insa niciun stelist nu reuseste sa ajunga la balon petnru a-l impinge in plasa.

34′ Centrarea din lovitura libera pune din nou in pericol poarta Stelistilor.

34′ Latovlevic primeste cartonasul galben dupa un fault in flancul drept.

32′ O noua ocazie mare pentru Ajax! Sightersson se strecoara printre fundasii Stelei si suteaza cu pamantul, dar Tatarusanu este atent si retine.

28′ Gol Ajax! „Lancierii inscriu prin Alderweireld care reia in plasa lui Tatarusanu dupa o lovitura libera batuta de Eriksen din flancul drept.

27′ Latovlevic si Gardos reusesc sa respinga un atac periculos al olandezilor, respingand in aut.

23′ Faza importanta pentru Steaua. Adi Popa primeste in careu, intarzie sa ia o decizie si ii paseaza in cele din urma de Rusescu, care in interiorul suprafetei de pedeapsa dupa un duel cu un adversar. Arbiutrul lasa jocul sa continue, insa Pintilie nu reuseste sa puna din nou in pericol poarta lui ajax.

22′ Ajax obtine un nou corner. Faza ramane fara urmari.

21′ Steaua pleaca pe contraatac, dar sutul de la distanta a lui Chipciu trece mult peste poarta lui Vermeer.

21′ Ocazie mare pentru Ajax! Sightersson primeste balonul in careul Stelei, se intoarce si suteaza din fata protii, dar Tatarusanu intervine curajos si respinge.

20′ Ajax bate scurt o lovitura libera in jumatatea de teren a Stelei.

19′ Rusescu incearca sa-l lanseze pe Chipciu pe flancul stang, insa pasa este prea puternica si olandezii intercepteaza balonul.

18′ Fischer patrunde din nou in stanga careului stelist, dar stelistii blocheaza culoarele si atacantul este nevoit sa paseze in spate.

16′ O faza de atac prelungita a „lancierilor” este in cele din urma rezovata de „ros-albastri”.

14′ Pintilii este faultat de Schone, dar arbitrul nu umbla inca la buzunarul cu cartonase.

12′ Olandezii au posesia, insa stelistii reusesc sa  mentina jocul la mijlocul terenului.

10′ Chipciu il angajeaza in adancime pe Nikolic, insa muntenegreanul este in offside.

7′ Ocazie mare pentru Ajax! Fischer patrunde in careul stelist si centreaza in fata portii, dar mingea nu este atinsa din fericire de niciun coechipier.

7′ Sightorsson bate cornerul din partea stanga, dar Tatarusanu iese si boxeaza mingea mult in fata.

6′ Ajax bate primul corner al meciului.

4′ Ocazie buna pentru Steaua! Chirches patrunde in careul advers, insa sutul sau este blocat de fundasii lui Ajax.

1′ A inceput meciul.

Ajax Amsterdam: Vermeer – Alderweireld, Moisander, Blind, Van Rhijn – Eriksen, De Jong, Schone – Sigthorsson, Cuenca, Fischer
Rezerve: Cillenssen, Veltman, Dijks, Poulsen, Serero, Boerrigter, Lukoki
Antrenor: Frank de Boer

Steaua Bucuresti:  Tatarusanu – Rapa, Chiriches, Gardos, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Popa, Rusescu, Chipciu – Nikolic
Rezerve: Stanca, Szukala, Filip, Prepelita, Costea, Tatu, Adi Rocha
Antrenor: Laurentiu Reghecampf