HC Zalau, in sferturile Cupei EHF! Stiinta Bacau, invinsa acasa la debut

hc-zalau-sferturi-EHFCa si la ultimele trei editii ale Cupei EHF, echipa feminina HC Zalau merge mai departe, de data asta, in faza sferturilor de finala, dupa doua partide jucate in fata propriilor suporteri, facand importante economii.

Formatia portugheza a acceptat sa joace amandoua meciurile la Zalau, pierzandu-le la diferente apreciabilie, 14-25, respectiv 8-29. Prilej pentru antrenorul Gheorghe Tadici sa foloseasca toate jucatoarele.

Printre posibilele adversare din faza urmatoare s-ar putea afla echipele daneze Holstebro (care a eliminat pe Lada Togliatti-Rusia, castigatoarea de anul trecut) si Midjyland, formatiile rusesti Kuban Krasnodar si HK Astrakhan, Metz-Franta. Tragerea la sorti va avea loc marti, la sediul EHF din Viena.

Formatia masculina Stiinta Bacau a pasit cu stangul in aceeasi competitie, fiind invinsa pe teren propriu, 18-21 (9-7) de HBC Nantes, cele mai multe goluri, 4, fiind marcate de Ghita, respectiv de Skutar. Returul se anunta extrem de dificil, formatia franceza avand in primul 7 trei componenti ai nationalei Spaniei, campioana mondiala, Maqueda, Entrerios si Rivera.

Articol scris de Radu Levarda (Sport Revolution)