FINAL / Krim Ljubliana – Oltchim Ramnicu Valcea 28-24. Sanse tot mai mici pentru Oltchim pentru a trece de faza grupelor

oltchimOltchim nu a putut sa razbune esecul suferit in fata lui Ferencvaros, la Ramnicu Valcea, fiind invinsa de Krim Ljubliana in cel de-al doilea meci din faza grupelor principale , cu scorul de 28-24, iar singura sansa pe care o mai elevele lui Jakob Vastergaard la calificarea in semifinalele comeptitiei este sa nu mai piarda nicio partida din cele 4 ramase si sa spere ca adversara sa de duminica seara, Krim,  va invinge in dubla cu Ferencvaros.

Desi au inceput meciul in forta, valcencele nu au reusit sa conduca partida decat in primele zece minute dupa fluierul de start. Ulterior, slovencele au profitat de greselile din apararea Oltchimului si au luat un avans de 3 puncte pe care au reusit sa-l pastreze pana la pauza, cand scorul arata 13-10 in favoarea lui Krim.

La reluarea partidei, valcencele au debutat din nou cu elan si au reusit sa reduca diferenta la un singur gol, insa interventiile excelente ale portarului sloven, Gubisic si eficienta pivotului Penezic au refacut diferenta de 3 goluri, care spre sfarsitul meciului crescuse pana de 5 goluri.

In ciuda unei reprize secunde excelente reusite de Katrina Bulatovic, restul jucatoarelor Oltchimului nu s-au remarcat decat in situatii punctuale, motiv petnru care, campioana Romaniei la handbal feminin se intoarce la Bucuresti infranta.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

60′ GOOOL Oltchim! Marcea Mica Bradeanu de la 10 metri.

59′ Gol Krim! Penezic marcheaza.

59′ GOOOOL Oltchim! Bulatovic marcehaza din nou din lovitura de la 7 metri.

58′ Gol Krim.

58′ GOOOOL Oltchim! Mica Bradeanu inscrie din nou.

57′ Gol Krim! Penezic puncteaza din nou.

57′ GOOOOL Oltchim! Mica Bradeanu inscrie primul sau gol din acest meci.

56′ Gol Krim! Penezic inscrie.

53′ GOOOOOL Oltchim! Bulatovic inscrie din aruncare de la 7 metri.

53′ Gol Krim! Diferenta se majoreaza la 5 goluri in defavoarea valcencelor.

53′ Gol Krim!

52′ GOOOOL Oltchim! Inscrie Bulatovic!

51′ Gol Krim! Penezic inscrie. Krim se indeparteaza la 4 puncte.

50′ Portarul lui Krim, Grubisic, apara din nou!!!

49′ Jakob Vestergaard cere time-out.

49′ Gol Krim!

48′ Apara Paula Ungureanu!!!

48′ GOOOL Oltchim. Oana Manea inschire din marginea semicercului de 7 metri.

47′ Gol Krim! Torstensson inscrie si slovenele se indeparteaza din nou la 3 goluri diferenta.

46′ Mica Bradeanu incearca sa inscrie de la distnta, dar nimereste bara transversala.

45′ Gol Krim! Valcencele se pregatesc sa plece pe contraatac dar gresesc si slovencele inscriu.

44′ GOOOOOOOOOOL Oltchim! Oana Meirosu inscrie din unghi inchis.

44′ Paula Ungureanu apara extraordinar o aruncare a slovenelor.

44′ GOOOOOL Oltchim! Bulatovic inscrie din nou. Este repriza ei.

42′ Grubisic apara aruncarea lui Barbosa.

42′ GOOOOOL Oltchim! Bulatovic inscire de la 7 metri.

42′ Barbosa obtione o lovitura de la 7 metri.

41′ Gol Krim!

40′ GOOOL Oltchim! Un nou gol pentru Bulatovic.

39′ Gol Krim! Slovencele se duc la 4 goluri diferenta.

38′ Gol Krim! Penezic inscrie din nou si obtine si o eliminare in tabara valcencelor. Oana Manea este jucatoarea eliminata.

37′ GOOOOL Oltchim! Bulatovic inscrie printre picioarele lui Grubisic.

35′ Gol Krim, la nici 20 de secunde de la golul anterior. Slovencele iau din nou un avans de trei goluri.

35′ Gol Krim!

33′ GOOOOL Oltchim! Bulatovic inscrie din nou. Valcencele s-au apropiat la un gol.

32′ Apara portarul lui Oltchim!!!

32′ GOOOL Oltchim. Bulatovic reduce diferenta!

31′ Se reia meciul.

PAUZA

29′ GOOOL Oltchim! Pineaut scapa pe contraatac si inscrie.

29′ Ada Nechita rateaza incredibil!!!!

29’Oltchim obtine o arucnare de la 7 metri si eliminarea unei adversare penrtu doua minute.

28′ Gol Krim! Penevic pune patru goluri diferenta intre Krim si Oltchim!

27′ Oltchim rateaza din nou! Antrenorul lui Krim cere time out!

26′ Gol Krim! Penezic inscrie de la 8 metri si Slovencele iau 3 goluri avans!

26′ Rateaza si slovenele. dar contraatacul valcencelor esueaza la scurt timp.

25′ Barbosa rateaza o aruncare de la 10 metri. Krim trece la atac.

24′ Se reia mjocul.

24′ Jakob Vastergaard cere time-out.

23′ Gol Krim! Lazovic inscrie din nou de la distanta.

23′ GOOOL Oltchim Barbosa inscrie de la semicercul de 9 metri.

21′ Gol Krim! Slovencele inscriu din nou de la distanta.

19′ Gol Krim!

19′ GOOOOOOOOOOOOOL Oltchim!!!! Pineaut ipaseaza in extrema dreapta si reluarea spre poarta restabileste egalitatea.

19′ GOOOOL Oltchim!!!! Bolta superba se incheie cu bara-gol.

18′ Krim ramane in inferioritate numerica pentru 2 min. Tortensson a fost eliminata.

18′ Gol Krim! Slovenele se duc din nou la 2 puncte diferente.

16′ GOOOOOL Oltchim! Ada Nechita inscrie pe contraatac dupa o noua bara a slovenelor

15′ Gol Krim! Lazovic inscriie si slovenele pun iau avans.

14′ Gol Krim! Ungureanu este invinsa cu o bolta scurta.

14′ Gol Krim! Lazovic inscrie cu o torpila de la mare distanta.

13′ GOOOOOL Oltchim. Pineaut inscrie din flancul drept.

12′ GOOOOL Oltchim! Oltchim restabileste egalitatea dupa o schema intrea Barbosa si Ada Nechita, marcatoarea golului.

11′ Ungureanu respinge o aruncare a adversarelor, plecate pe contraatac, dupa o noua ratare a valcencelor.

10′ GOL Krim! Slovenele inscriu de la distanta si preiau conducerea partidei.

10′ Inca un atac ratat al romancelor.

9′ Gol Krim! Worz restabileste egalitatea.

8′ Reduc diferenta slovenele.

6′ GOOOOOOL Oltchim! Barbosa patrunde in semicercul advers si inscrie de la 7  metri.

5′ GOOOL Oltchim! Ada Nechita inscrie din lovitura de la 7 metri.

3′ Bara pentru Iulia Curea!

3′ Gol Krim! Pelezic restabileste egalitatea.

3′ Bara pentru Krim!!!

2′ Bulatovic deschide scorul cu un gol din banda dreapta.

1′ A inceput partida.

Krim: Grubisic – Martin, Muller, Penezic, Piedade, Torstenson, Mavsar.
Antrenor: Tone Tiselj

Oltchim: Ungureanu – Managarova, Bulatovic, Manea, Bradeanu, Barbosa, Curea.
Antrenor: Jakob Vestergaard