Cupa Africii / S-a stabilit finala competitiei! Burkina Faso va da piept cu Nigeria in meciul decisiv

burkina-fasoBurkina Faso s-a calificat in premiera in finala Cupei Africii, reusind sa invinga la lovituri de departajare selectionata Ghanei, care a reusit sa conserve scorul de 1-1 pana la finalul reprizelor de prelungiri.

Primul gol al meciului a fost inscris de Ghana, in minutul 13, prin Wakaso. Burkina Faso a restabilit egalitatea in minutul 60 prin Bance, cele 90 de minute regulamentare incheiindu-se la scor egal.

Dupa o primare priza de prelungiri fara gol, Burkina Faso ramane in inferioritate numerica la doar un minut dupa startul reprizei secunde, insa nici in aceste conditii Ghana nu a reusit sa se impuna.

Ghinionul i-a urmarit pe ghanezi si la loviturile de la 11 metri, Badu ratand prima executie a serii. Bance, Traore si Kone au marcat pentru Burkina FAso, care a irosit executia lui Kolibaly, in timp ce ratarile lui Badu, Vorsah si Clottey au scos Ghana din joc, in ciuda golurilor marcate de Afful si Atsu.

Finala dintre Nigeria si Burkina Faso se va juca, duminica, 10 februarie in capitala Africii de Sud, Johannesburg.

Finala mica dintre Mali si Ghana este programata, sambata, in Port Elizabeth.