FINAL – Amical / Romania – Australia 3-2. Victorie cu emotii nepermis de mari pentru „tricolori”

romania-australia-amicalRomania a invins Australia la capatul unui meci de infarct in care scorul a fost rasturnat de doua ori. Desi elevii lui Victor Piturca s-au asteptat la o infruntare usoara, australienii s-au dovedit a fi o nuca tare inca de la inceputul meciului, dominat totusi de „tricolori”.

Dupa doua faze periculoase in care mingea a  ocolit doar cu putin poarta lui Schwarze,  Torje reuseste sa deschida scorul in minutul 35. Cu doar cateva secunde inainte de finalul primei reprize, Rat comite un fault in propriul careu, iar Wilkshire stabileste scorul la pauza, unul deloc echitabil raportat la jocul din teren.

In a doua repriza, „tricolorii” au reluat atacurile la poarta adversa, insa cei care au reusit sa marcheze din nou au fost tot australienii, care au profitat de o degringolada totala in defensiva noastra, inscriind prin Corntwhaite(54).

Australienii au ratat o ocazie imensa in minutul 65 si a fost nevoie de trei ratari imense ale jucatorilor nostri pentru ca egalitatea sa fie restabilita, in minutul 80, de Bogdan Stancu, autorul  ultimelor doua dintre ratari.

Patru minute mai tarziu, Torje inscrie un gol absolut fabulos din lovitura libera, „montand” mingea in vinclul portii aparate in repriza secunda de Federicci, iar „tricolorii” si-au adjudecat o victorie dificila in fata unui adversar fara nume in fotbalul mondial.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

90′ Torje este inlocuit cu Chitu.

86′ Kruse ramane singur cu Pantilimon in tusa din stanga a terenului, dar centrarea sa in fata portii este respinsa de Chiriches.

85′ O noua ocazie mare pentru Romania, dar australienii reusesc sa indeparteze mingea din propriul careu.

84′ GOOOOOOOOOOOOOOL Romania! Torje bate superb lovitura libera si infige balonul direct in vinclul portii adverse.

83′ Axente cade usor in marginea careului, dar obtine totusi o lovitura libera.

82′ Pantilimon retine un sut surprinzator expediat de Holland.

80′ GOOOOOOOOOL Romania! Bogdan Stancu reuseste sa egaleze dupa o combinatie intre Torje si MAxim,a cesta din urma servind mingea in fata portii adverse, de unde Stancu a indeplinit doar o simpla formalitate.

78′ RATARE IMENSA! Mingea ajunge la Stancu in fata portii, dar trimite din nou in portarul advers.

73′ Sansa uriasa pentru Romania! Torje bate o lovitura libera de la mare distanta. Mingea este centrata in careu, dar Bogdan Stancu reia cu capul din doi metri in portarul advers.

72′ Tanase este inlocuit cu Maxim.

70′ Ocazie mare pentru Romania! Bogdan Stancu patrunde in careul mic, dar sutul sau de langa bara din dreapta trece paralel cu linia portii.

65′ Ocazie mare pentru Australia, dar Holland se impiedica langa bara din dreapta si Pantilimon retine. Defensiva „tricolora” ca si inexistenta.

63′ Grozav este schimbat cu Marius Alexe.

63′ Tanase centreaza in adancime, dar mingea este respinsa de australieni in propriul careu.

60′ Torje cade in careul advers, dar obtine doar un cartonas galben pentru simulare.

54′ Gol Australia! Cornthwaite inscrie dupa o balbaiala generala a apararii noastre. Publicul striga „DEMISIA!”

46′ Se reia meciul.

Rat a fost inlocuit cu Stefan Radu. Tamas preia banderola de capitan.

Schwarzer a fost inlocuit cu Adam Federicci inainte de reluarea meciului.

PAUZA

44′ GOL Australia! Wilkshire marcheaza fara probleme

44′ Rat il busculeaza pe Brosque in careul „tricolorilor” si australienii obtin p[enalty.

39′ Australienii obtin un corner de pe partea dreapta. Centrarea lui McKay este respinsa de Rat.

36′ Ocazie mare pentru Australia. Kruse scapa singur cu Pantilimon, dar portarul „tricolor” iese la intampinare si decarul australian suteaza peste transversala.

35′ GOOOOOOOOOOOOL Romania! Torje suteaza puternic din marginea careului advers, portarul australian respinge in fata lui Tanase, are reia in plasa.

31′ Grozav obtine o lovitura libera de la 30 de metri. Centrarea nu pune insa in pericol poarta australienilor.

23′ Prima ocazie pentru Australia! Kruse trece de Rat in marginea careului, dar centrarea sa in fata portii aparate de Pantilimon este deviata in aut de poarta.

22′ Grozav scapa singur cu portarul, dar isi prelungeste prea mult mingea in fata portii si Schwarzer retine.

18′ Stancu nu reuseste sa reia cu capul din fata portii, o centrare venita din banda dreapta.

15′ Ocazie imensa pentru Romania. Rat suteaza din prima din interiorul careului mare, dar executia  cu exteriorul trece milimetric de bara din dreapta a australienilor.

12′ Torje executa un corner de pe dreapta. australienii resping si pleaca pe contraatac, dar Romania recupereaza rapid balonul.

11′ Sut uluitor cu pamantul al lui Stancu, de la 30 de metri, dar mingea trece la o palma de bara din stanga.

7′ Rat centreaza in careul advers de pe banda stanga, iar mingea este deviata cu capul spre Schwarzer de un coechipier.

6′ Pintilii vede primul cartonas galben al meciului.

5′ Inceput de meci static. Romania combina mult in jumatatea adversa insa niciun sut pe poarta pana in acest moment.

1′ A inceput partida.

ROMANIA: Pantilimon – Tamas, Goian, Chiricheş, Rat – Pintilii, Bourceanu – Torje, Grozav, Tanase – Stancu

AUSTRALIA: Schwarzer – Wilkshire, Neill, Cornthwaite, Zullo – Bresciano, McKay, Holman – Kruse, Brosque, Holland

Etichetat cu: , , , , , , , ,