Cupa Africii / Nigeria accede in marea finala a competitiei, la finalul unui meci senzational

nigeriaNigeria este prima finalista a Cupei Africii, reusind sa invinga categoric Mali, cu scorul de 4-1. In ultimul meci al competitiei nigerienii isi vor disputa trofeul competitiei cu invingatoarea celei de-a doua semifinale, care se va disputa, miercuri, intre Burkina Faso si Ghana.

Nigeria si-a dominat copios adversarul in prima semfinala a Cupei Africii, reusind sa transeze meciul inca din prima repriza. Primul gol al meciului a fost inscris la jumatatea partidei de Echiejile cu o lovitura de cap la nivelul solului, la doar un metru de poarta lui Samassa.

Dupa doar cinci minute, Ideye majoreaza diferenta dupa o faza e atac excelenta creata de Emenike si Moses. Cu doar un minut inainte de fluierul de final al primei reprize nigerienii au obtinut o lovitura libera, transformata de Emenike, al carui sut in zid a fost deviat in poarta adversa.

In repriza secunda, primii care au inscris au fost tot nigerienii, autorul golului fiind Musa, scapat singur cu portarul in minutul 60. Un sfert de ora mai tarziu, Mali marcheaza golul de onoare prin Diarra, insa forta de joc a nigerienilor a temperat ritmul meciului spre final, astfel ca Nigeria este prima finalista a editiei din acest an a Cupei Africii.

Meciul dintre Burkina Faso si Ghana se va desfasura miercuri, de la ora 19:30.