Cornel Talnar: „Sa nu creada Curtean si Axente ca ei au inventat gaura de la macaroana!”

dinamo-castiga-cu-LechDinamo a incheiat victorioasa primul meci din stagiul de pregatire sustinut in Spania, 3-1 contra lui Lech Poznan, insa Cornel talnar a parut deranjat de unele greseli comise de elevii sai, mai mult pe plan tactic.

Antrenorul lui Dinamo spera ca tinerii din propria pepiniera vor ajunge sa confirme increderea acordata si vor ajuta la constructia unei noi formatii redutabile in stefan Cel Mare. „Am facut un joc bun in repriza a doua, am avut sansa la cele doua ocazii care le-au avut ei. Putem sa introducem in echipa jucatori de 18 ani, sa speram ca alaturi de acesti jucatori tineri vom face o echipa redutabila. O sa ii fortez pe cei tineri acum in aceste meciuri, sa fie pregatiti si sa ne batem la titlu anul viitor cu ei. Trebuie sa refacem spectacolul la Dinamo.„, a spus Cornel talnar.

Tehnicianul este de parere ca echipa se prezinta bine in aceasta pauza competitionala. Doua dintre cele trei goluri marcate de „caini” au apartinut lui Axente si Curtean, despre care Talnar spune ca degeaba reusesc goluri spectaculoase daca nu-si respecta cum trebuie si sarcinile din teren.

Echipa se prezinta bine, doar un singur jucator ne-ar mai trebui in centrul liniei mediene. Cele doua goluri au fost doua faze frumoase, dar Curtean si Axente nu trebuie sa creada ca au inventat ei gaura de la macaroana prin aceste reusite. Trebuie sa respecte sarcinele de joc…”

In incheiere, Talnar a mai precizat inca odata ca Dinamo nu va renunta la lupta pentru un loc de cupa europeana: „Ne dorim sa prindem o cupa europeana, va fi foarte greu, ne luptam cu echipe care au loturi bune, o situatie financiara mai buna decat noi, dar cu toate acestea ne vom bate la fiecare meci„.