Baschet / BC Timisoara invinge liderul si trece pe locul secund al clasamentului

bc_timisoara_csm_oradeaCSM Oradea a pierdut al doilea meci in 20 de etape, de data asta pe terenul celor de la BC Timisoara, 56-63, dupa 40-34 la pauza. Archie, 19, Jovanovic, 18, de la gazde, Dillon, 18 si Țibirna, 14, de la invinsi au fost principalii marcatori.

In urma acestei victorii, formatia banateana a trecut pe locul secund, la egalitate de puncte, 34, cu BC Mures, care a pierdut, surprinzator, in deplasare, 78-89 (43-47) la CSS Giurgiu si cu U Mobitelco Cluj-Napoca, invingatoare la Brazi, in fata campioanei en-titre CSU Ploiesti, scor 97-88 (49-38), dupa ce a condus in minutul 37 cu 93-75. Victorie datorata, indeosebi, eficacitatii lui Wright jr, 28 si Nikolov, 20. Prahovenii au cazut pe 5, dar pot fi egalati de CSM Bucuresti si SCM Universitatea Craiova, care au un meci mai putin.

Alte rezultate: Gaz Metan Medias-Energia Rovinari 75-71 (39-44), BC Miercurea Ciuc-BCM Univ. Pitesti 81-93 (41-46), CSU Sibiu-Dinamo Bucuresti 110-46 (64-41).

autor: Radu Levarda (Revista „Sport „Revolution”)