Cupa Africii / Coasta de Fildes si Togo se califica in sferturile de finala! Tunisia si Algeria sunt eliminate din grupa D

drogba-coasta-de-fildesCoasta de Fildes a terminat la egalitate, 2-2, ultimul meci din cadrul grupei D la Cupa Africii, cu Algeria. Dupa o prima repriza alba, „Elefantii” s-au vazut condusi cu 2-0, dupa golurile reusite de Feghouli (’64) si Soudani (’70), dar au revenit si au reusit sa egaleze in doar cinci minute. Starul Didier Drogba a facut 1-2 in minutul 77, pentru ca Bony sa stabileasca scorul final, 2-2, in minutul 81.

In urma acestui rezultat Coasta de Fildes termina grupa D pe primul loc, cu sapte puncte, si se califica in sferturi, unde va intalni, duminica, reprezentativa Nigeriei.

In celalat meci al grupei s-au intalni Togo si Tunisia. Togolezii au reusit sa deschida scorul in minutl 13, prin golul reusit de Gakpe, dar s-au vazut egalati dupa o jumatate de ora de joc, prin golul lui Mouelhi (’30). Pana la sfarsitul meciului nicio echipa nu a mai resit sa inscrie, astfel ca fluierul final a consfintit calificarea in sferturi a celor din Togo, care au terminat grupa pe locul secund si vor intalni in sferturi Burkina Faso.