Lazio va juca a cincea oara finala Cupei Italiei. Derby-ul „Cetatii Eterne” s-ar putea juca cu trofeul pe masa

Lazio-celebrate-against-JuvLazio Roma a castigat returul cu Juventus Torino cu 2-1 si s-a calificat pentru a cincea oara in finala Cupei Italiei. Dupa 1-1 din prima partida jucata in deplasare, echipa capitolina avea nevoie de victorie sau de un scor alb pentru a ajunge in ultimul act. A condus cu 1-0, in urma golului marcat cu capul de Gonzales in minutul 53, dar avea sa fie egalata in al doilea minut al prelungilor de Vidal, care a profitat de o greseala de plasament a lui Stefan Radu.

N-avea sa treaca decat un minut pentru ca lazialul Floccari sa inscrie prin acelasi procedeu ca al autorului primei reusite, ducand echipa sa in finala. Pe care ar avea sansa s-o castige a cincea oara in ziua de 26 mai. Viitoarea adversara va fi cunoscuta la incheierea meciului Internazionale Milano-AS Roma (1-2 in tur), programat pe 17 aprilie. Era singura data libera in calendar, saptamana viitoare urmand sa se dispute partida Cagliari-Roma, suspendata de arbitru.

autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)