CFR Cluj defileaza in amicalele inceputului de an: 4-1 contra Malagai B! Iuliu Muresan: „Jucam un altfel de fotbal!”

Cadu-despre-DinuCFR a castigat un nou amical in Spania dupa victoriile cu Ferencvaros si Lucerna si egalul cu Young Boys. In aceasta dupa-amiaza ardelenii au invins la scor Malaga B, formatie din Liga a patra spaniola, scor 4-1.

Ardelenii s-au vazut condusi inca din minutul 27, dupa sutul puternic al lui Sergi. Peste doar trei minute, Pantelis Kapetanos a obtinut un penalty, transformat de Cadu. Capitanul campioanei Ligii 1, care a marcat de 3 ori in partidele din Spania, a fost aproape de a reusi „dubla” in minutul 34, dar lovitura de cap n-a prins cadrul portii.

Imediat dupa pauza, tot din penalty, Deac si-a adus echipa in avantaj (’47), iar in minutul 53, Kapetanos a reusit dubla. Din pacate pentru grec acesta a iesit accidentat, lasandu-i locul lui Weldon. cu un minut inainte de final, brazilianul a trimis in bara, iar Rui Pedro a fost pe faza si a stabilit scorul final!

Cred ca, pana acum, am lucrat foarte bine. Suntem putin obositi, am castigat si asta e cel mai important. Cand jucam asa, suntem o echipa mare si nu dam sanse adversarului. Malaga e echipa B, dar au jucatori buni„, a declarat Mario Felgueiras, la finalul partidei, pentru Look TV.

Si presedintele clubului, Iuliu Muresan s-a aratat multumit de prestatia echipei: „Am jucat bine! Jucam un altfel de fotbal, combinativ, cu pase, placut ochiului, dar si eficient, pentru ca dam goluri„.