Cupa Africii / S-au stabilit inca doua meciuri din faza sferturilor. Ghana si Mali trec testul Grupei C

Ghana si Mali s-au calificat, luni, in sferturile de finala ala Cupei Africii, la finalul celei de a treia mansa a Grupei C. Ghana s-a impus in ultima partdia din cadrul grupelor in fata Nigerului, scor 3-0, in timp ce Mali a remizat cu Republica Democratica Congo, scor 1-1.

Selectionata Ghanei a trecut fara probleme de adversari, reusind sa transeze soarta meciului inca din prima repriza, prin golurile lui Gyan(6′) si Atsu(23′), pentru ca in repriza secunda Boye sa majoreze diferenta in minutul 49′. In urma partidei, Nigeria a parasit turneul final african fara niciun gol inscris si un singur punct acumulat, in timp ce Ghana merge in sferturi de pe primul loc al grupei, cu un total de 7 puncte.

In cea de a doua partida a ultimei manse, congolezii au reusit sa deschida scorul din minutul 3, prin Mbokani care a transformat o lovitura de 11 metri. La acest scor, Congo era calificata in sferturi, insa bucuria nu a tinut mult, intrucat Samassa a restabilit egalitatea in minutul 14, asigurand accederea in faza eliminatorie a echipei sale. Astfel, Mali merge in sferturile de finala cu 4 puncte, in timp ce RP Congo, cu un punct mai putin pleaca acasa.

In sferturi Ghana va juca, sambata, impotriva Capului verde la Porth Elizabeth, in timp ce Mali v infrunta in aceeasi zi gazda turneului, Africa de Sud, la Durban.