CVM Tomis Constanta a invins campioana en-titre si domina autoritar Divizia A1 la volei masculin

CVM Tomis Constanta a luat o serioasa optiune pentru castigarea sezonului regulat din Divizia A1 la volei masculin, dupa victoria cu 3:0 (27:25, 25:22, 25:20) obtinuta pe terenul campioanei din ultimii trei ani, Remat Zalau, dupa 90 de minute de joc, consemneaza cotidianul local Telegraf.

Tomis s-a impus cu autoritate in meciul disputat vineri seara si contand pentru etapa a 14-a din acest campionat, reusind a treia victorie consecutiva in retur. Formatia constanteana si-a pastrat astfel pozitia fruntasa in clasament si cele cinci puncte avans fata de SCM U. Craiova.

Oaspetii au avut un start perfect de meci si s-au detasat la 8:2 pe serviciul lui Gontariu. Avansul Tomisului a crescut la 12:4, insa gazdele au recuperat pe serviciul lui Birau, apropiindu-se la 14:11. Remat a egalat la 22 si a preluat conducerea cu 23:22, dupa trei greseli consecutive comise de Stoykov (doua preluari si un atac)! Trimis in prelungiri de Bojovic, cu un as, primul partial le-a revenit constantenilor, care au fructificat a treia minge de set de care au beneficiat.

Zalauanii au condus cu 6:5 in setul al doilea, dar Tomis a intors incredibil la 12:6! Stancu a reusit o serie impresionanta la serviciu, iar Spinu (3) si Stoykov au blocat perfect. Echipa oaspete a controlat ostilitatile pana la finalul setului, Remat reusind sa mai echilibreze scorul abia la 22:20 si 24:22. Gazdele au cedat psihic, iar in ultimul set nu le-a mai reusit aproape nimic, Tomis impunandu-si superioritatea evidenta. Remarcabil jocul lui Adrian Gontariu, care a evoluat vineri seara in orasul natal, contra echipei locale, si a facut-o foarte bine!

„Este o victorie extrem de importanta pentru moralul nostru, mai ales ca echipa este noua. Suntem impreuna de numai trei saptamani. Nu Tomis, Remat era echipa care avea mai mare nevoie de puncte in acest moment. De aceea victoria este cu atat mai pretioasa. Si inca nu jucam la maximum de potential. Este loc de mai bine in evolutiile noastre„, a declarat Martin Stoev, antrenorul formatiei constantene.

Remat (antrenori Aurel Vlaicu si Ovidiu Macarie): Stoian – Nagy, Birau, Mihalcea, Tebies, Veloso si Feher – libero (au mai jucat: Maries si Barbosa);

CVM Tomis (antrenor Martin Stoev): Gonzalez – Gontariu, Stancu, Spinu, Terzic, Stoykov si Samardzic-libero (au mai jucat: Tanasescu, Merkushev si Bojovic). Au arbitrat: Lucian Nastase (Galati) si Silvian Lungu (Bucuresti).

Craiova a invins la Cluj

Tot vineri s-a disputat meciul U. Cluj – SCM U. Craiova, scor 0:3 (20:25, 18:25, 23:25). Sambata se mai joaca doua partide contand pentru etapa a 14-a, Dinamo Bucuresti – Explorari Baia Mare (ora 17.00) si Phoenix Simleul Silvaniei – Unirea Dej (ora 18.00). Meciul CSM Bucuresti – VCM Piatra Neamt a fost amanat. Din cauza viscolului care a afectat Moldova, echipa oaspete nu a reusit sa ajunga la Bucuresti. Politia a oprit la Adjud autocarul care transporta formatia nemteana, iar jucatorii si antrenorii s-au intors acasa. Partida va fi reprogramata. Steaua Bucuresti sta.