„Galactici” vs „Extraterestri” in semifinalele Cupei Regelui Spaniei

Asa cum s-a anticipat, Real Madrid si FC Barcelona se vor intalni intr-o dubla mansa in semifinalele Cupei Regelui Spaniei. Galacticii au trecut cu o victorie acasa, 2-0 si un egal in deplasare, 1-1 de Valencia, iar extraterestrii, de Malaga.

In tur, pe teren propriu, catalanii au terminat nedecis, 2-2, iar in partida revansa au castigat cu 4-2. Si returul avea sa fie deosebit de palpitant. Pedro a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 9, dar Joaquin a egalat dupa numai trei minute. Proaspatul tatic, Pique a readus pe Barca in avantaj, la patru minute de la reluare, iar Santa Cruz a restabilit din nou egalitatea, in minutul 68. Catalanii au fortat, inscriind alte doua goluri prin Iniesta, in minutul 76 si…Messi, care a marcat cu o loviturs de cap in minutul 80. Dupa care avea sa fie schimbat cu Alcantara.
In cealalta semifinala vor juca Atletico Madrid si Sevilla. Meciurile vor avea loc miercurea viitoare si pe 27 februarie. Real si Barca se vor intalni si in campionat, in ziua de 3 martie, pe Santiago Bernabeu.

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)