Cupa Africii / Burkina Faso zdrobeste Etiopia cu 4-0. Zambia si Nigeria au remizat

Burkina Faso a facut spectacol in etapa a doua a Grupei C din cadrul Cupei Africii invingand, in inferioritate numerica, Etiopia cu scorul de 4-0. Scorul a fost deschis de Traore in minutul 34′, tabela de marcaj ramanand nemodificata pana la pauza. In minutul 60′ portarul Burkinei Faso comite hent in afara careului si a fost eliminat. In 10 jucatori Burkina Faso a dat, ca printr-un paradox, mai multe goluri decat in 11 jucatori, inscriind de trei ori pana la sfarsitul meciului prin Traore(74′), fostul dinamovist Kone(79′) si Pitroipa(95′).

In urma victoriei categorice in fata Etiopei, Burkina Faso trece pe primul loc al clasamentului Grupei C, in timp ce perdanta, cade pe ultima pozitie.

Zambia si Nigeria a continuat seria meciurilor egale din cadrul Cupei Africii, incheiind primul meci al celei de-a doua manse a Grupei C cu scorul de 1-1. Interesant este faptul ca celelalte doua partide disputate s-au terminat cu acelasi scor.

Emenike a deschis scorul pentru Nigeria in minutul ’57, dar in urma unei lovituri de la 11 metri, portarul Zambiei Mweene(foto) a restabilit egalitatea cu o executie imparabila.