FINAL / Rapid Bucuresti – FC Dnepr Dnepropetrovsk 1-3. Jocul giulestenilor a inceput sa se lege prea tarziu

Rapid Bucuresti a disputat, joi, primul meci din cantonamentul din Spania, in compania formatiei Dnepr Dnepropetrovsk, ocupanta locul doi in prima liga ucraineana, situandu-se intre Sahtior Donetk si Dinamo Kiev. Giulestenii au cedat partida cu scorul de 1-3, la capatul a 90 de minute in care jucatorii lui Marian Rada au reusit sa dea senzatia unei partide echilibrate, insa cele cateva actiuni punctuale ale adversarilor au demosntrat ca nivelul  Rapidului la ora actuala este mult sub al echipei de pe malul Niprului.

Unicul gol al Rapidului a fost inscris de debutantul  Florin Calin, in minutul 72, insa reusita acestuia nu a putut concura cu reusitele anteriorae ale ucrainienilor Mandzyuk(‘) 7, Zozulya (’54) si  Kobakhidze (’70).

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

87′ Rapidul beneficiaza de o lovitura libera, iar executia lui Roman este respinsa in corner.

72′ GOL RAPID! Florin Calin reuseste sa suteze in plasa adversa din marginea careului ucrainean, dupa o pasa venita de la Roman de pe partea dreapta.

70’GOL Dnepr! Defensiva Rapidului este luata prin surprindere si Kobakhidze marcheaza pentru 3-0.

62′ Ocazie mare pentru Dnepr! Kalinic nimereste bara transversala dupa o lovitura libera de la 18 metri.

57′ Pancu, Oros, Abrudan, Grigorie Ciolacu sunt inlocuiti.

56′ Ocazie mare! Kravchenco centraza din corner pe coltul lung, mingea este repsinsa de la  bara a doua dar Kalinic reia spectaculos pe poarta din foarfeca.

54′ GOL Dnepr! Abrudan nu reuseste sa repsinga o centrare in careul rapidist si Zozulya impinge mingea in plasa din fata portii.

46′ Se reia meciul.

PAUZA

41′ Mare ocazie de gol pentru Rapid. Herea isi incearca si el norocul cu un sut cu interiorul la coltul lung al portii adverse, dar mingea trece la o palma de bara din dreapta.

35′ Ciolacu suteaza superb, dar portarul adverr plonjeaz si respinge spectaculos.

31′ Grigorie creeaza dezordine in careul advers, ii paseaza lui Ciolocau, dar acesta este blocat in ultimul moment de portarul lui Dnepr.

28′ Abrudan reia spre coltul  lung dintr-o centrare libera de pe partea dreapta, dar mingea expediata din centrul careului ucrainean trece la un metru de bara din stanga.

22′ Ocazie mare pentr Dnepr! O minge trimisa in careul rapidist ricoseaza din bara stanga, iar reluarea spre poarta este respinsa gresit de un jucator al ucrainienilor.

21′ Pecanha reuseste sa retina un sut al ucrainienilor.

20′ Rapidistii executa un corner de pe partea dreapta, dar ucrainienii reusesc sa respinga atacul si pleaca pe contraatac.

16′ Rapidul nu reuseste sa puna deloc presiune pe defensiva adversarilor, care la randul lor prefera un joc  prudent. Meciul este unul fragmentat, mai ales dupa golul marcat de Manzyuk.

7′ GOL Dnepr! Ucrainienii inscriu la prima faza de atac la paorta rapidistilor. Mandzyuk marcheaza cu capul, dupa o repunere din corner.

1′ A inceput meciul

Lotul actualizat al Rapidului:

Portari: Peterson Pecanha, Virgil Draghia, Alexandru Misa

Fundasi: Ionut Voicu, Adrian Grigore, Octavian Abrudan, Stefan Mardare, Alexandru Daescu, Cristian Oros, Catalin Paun, Wallace da Silva, Nicolae Vasile

Mijlocasi: Mihai Roman, Stefan Grigorie, Nicolae Grigore, Alexandru Coman, Marian Stoica, Florin Calin, Emil Dica

Atacanti: Ovidiu Herea, Alexandru Ionita I, Daniel Pancu, Andrei Ciolacu, Madalin Martin