Campioana Romaniei la volei feminin a ratat semifinalele Cupei CEV

CSV 2004 Tomis Constanta a parasit editia 2012-2013 a Cupelor Europene intercluburi, dupa infrangerea de ieri in fata echipei ruse Omichka Omsk, din faza Challenge Round a Cupei CEV la volei feminin. Formatia antrenata de Zoran Terzic s-a calificat in semifinalele competitiei dupa doua victorii, 3:1 – in tur, la Constanta si 3:0 (25:17, 25:13, 25:23) in returul de la Omsk, disputat miercuri, consemneaza cotidianul local Telegraf.

„Sirenele” au tinut pasul cu adversarele doar in primul set, in care au condus cu 5:3 si 6:4. Omichka a intors rezultatul la 8:6, Tomis a egalat la 8, apoi gazdele s-au detasat constant pe tabela de scor: 13:9, 18:13, 21:15, 23:16, 25:17. Urmatorul set n-a avut istoric, fiind controlat de la un capat la altul de echipa gazda, care a facut diferenta dupa al doilea time-out tehnic: 16:11, 25:13. In setul al treilea, Tomis a avut o rabufnire de orgoliu si a recuperat spectaculos dupa al doilea time-out tehnic, de la 17:9, 22:16 si 23:18 la 23:22! Tomis a salvat o minge de meci, insa Omichka a inchis partida cu 25:23, dupa 75 de minute de joc.

Omichka (antrenori Zoran Terzic si Zeljko Bulatovic): Zivkovic – Alisheva, Podskalnaya, Ekaterina Orlova, Mammadova, Fateeva si Terekhina – libero;

CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc si Constantin Alexe): Neaga-Calota – Lamb, Butnaru, Holness, Cazacu, Majstorovic si Vujovic – libero (a mai jucat: Gavrilescu).

Omichka Omsk s-a calificat in semifinalele Cupei CEV, unde va intalni o formatie din Polonia: Bank BPS Fakro Muszyna sau Aluprof Bielsko-Biala. In cealalta semifinala se vor intalni Fenerbahce Istanbul sau Tauron MKS Dabrowa Gornicza si Uralochka-NTMK Ekaterinburg.

CSV 2004 Tomis se va concentra acum asupra competitiilor interne. In campionat, detinatoarea titlului ocupa locul 2 in clasament, la doua puncte de liderul Stiinta Bacau, iar in Cupa Romaniei s-a calificat pentru Final Four, alaturi de Dinamo Bucuresti, CSM Bucuresti si Stiinta Bacau. Urmatorul meci al campioanelor este programat sambata, de la ora 20.00, in Sala Sporturilor din Constanta, in compania formatiei CS Volei Alba-Blaj.