Baschet / Costel Cernat isi doreste mai multa atentie in aparare de la BC Farul

Chiar daca avea sperante indreptatite pentru un succes la Timisoara, cu nou promovata Timba, BC Farul a trebuit sa se recunoasca invinsa la final, scor 80-65 in favoarea echipei banatene, consemneaza cotidianul local Telegraf.

Diferenta de scor s-a realizat abia in ultimele 15 minute de joc, cand oboseala acumulata dupa un drum istovitor s-a resimtit pe deplin. In plus, gazdele au facut diferenta si cu un procentaj de invidiat la aruncarile de la distanta.

Am inceput bine meciul, dar aruncarile lor de trei puncte ne-au ucis. Unii de la Timba cred ca au facut meciul vietii cu noi. Din pacate, in ultimele doua sferturi nu pot spune ca am mai avut vreun lucru pozitiv. Nu ne-am ridicat la valoarea meciului cu Medias. Trebuie sa inteleaga absolut toti jucatorii ca apararea este cea care castiga meciul, a declarat antrenorul principal al BC Farul, Costel Cernat.

Sambata, un nou meci acasa

Sambata, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor, BC Farul Constanta va evolua din nou in fata propriilor suporteri, impotriva celor de la CSS Giurgiu. O partida in care constantenii au nevoie de sprijinul suporterilor pentru a obtine un nou succes important in lupta pentru evitarea retrogradarii.