FINAL – Amical / Steaua Bucuresti – Ferencvaros Budapesta 1-2. „Ros-albastrii” se intorc in tara fara glorie

Steaua a fost infranta in ultimul meci amical din cantonamentul din Spania de formatia Ferncvaros Budapesta, cu scorul de 1-2. Desi Stelistii au domina prima repriza, reusiind sa deschida scorul prin  Chipciu in minutul 17′ maghiarii au reusit sa revina, Somalia marcand in minutul 25.

In a doua repriza schimbarile facute de Reghecampf nu au avut efectul scontat, iar in minutul 59 Cuccik si-a adus formatia in avatanj. In ciuda eforturilor mari depuse pentru a obtine macar un rezultat de egalitate, „ros-albastrii” nu au reusit sa inscrie golul remizei, cu atat mai mult cu cat Nikolic a fost eliminat cu mai bine de 20 de minute inainte de finalul meciului.

Atmosfera partidei a fost in cea mai mare parte una tensioanta. Jucatorii celor doua echipe au schimbat adesea replici dure, iar la faza eliminarii lui Nikolic o bataie generala pe teren a fost evitata in ultimul moment,  iar animozitatile s-au simtit si in zona staffurilor tehnice.

Steaua pleaca astfel din Spania cu un bilant deloc promitator: 2 infrangeri, un egal si o victorie.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

87′ Tanase este inlocuit cu pe Rocha.

83′ Somalia vede si el un cartonas galben pentru un fault.

80′ Steaua ataca in valuri, icnercand sa incheie cantonamentul de la Marbella fara nicio infrangere. Apararea ramane insa descoperita la fiecare faza ofensiva a „ros-albastrilor”.

77′ Bourceanu executa un corner din stanga, mingea ajunge la Parvulescu, dar centrarea acestuia in careu este respinsa.

75′ Szukala este inlocuit cu Tatu, revenit la Steaua dupa mia bine de 8 luni.

72′ Cojocaru respinge spectaculos in corner un sut periculos al adversarilor.

71′ Mihai Costea il inlocuieste pe Raul Rusescu.

67′ Nikolic ii pune talpa pe genunchi lui Otten, cazut dupa un duel cu atacantul stelist, iar arbitrul ii arata muntenegreanului cartonasul rosu.

62′ Bourceanu suteaza cu putere din lovitura libera de la 35 de metri, dar nu nimereste cadrul portii.

60′ Pintilii vede si el cartonasul galben pentru o tinere de tricou.

59′ GOL Ferencvaros! Cucik inscrie din fata portii lui Stanca, dupa  un duel aerian pierdut de Gardos in propriu careu.

58′ Sansa de gol pentru Ferencvaros, lovitura din corner este recentrata in careu de unde este deviata spre poarta lui Stanca. Executia rateaza doar cu putin tinta.
57′ Maghiarii obtin o noua lovitura libera. Stelistii reusesc sa respinga si adversarii obtin un corner.

54′ Tanase sutaza din marginea careului advers, dar nu reuseste sa prinda cadrul portii adverse.

52′ Parvulescu vede cartonasul galben pentru o intrare dura la Somalia.

49′ Tanase suteaza periculos, dar portarul lui Ferencvaros retine.

46′ Latovlevic, Stanca, Chiriches si Adi Popa au fost inlocuiti cu Parvulescu, Cojocaru, Gardos si Nikolic.

46′ S-a reluat meciul.

PAUZA

45′ Tanase revine in joc.

44′ Tanase este pus la pamant cu o talpa in tibie. Reghecamp s-a aprins pe marginea terenului. Este nevoie de intervenita medicilor.

43′ Ferenvaros batea din nou o lovitura libera, dar sutul puternic nimereste zidul. Pleaca reuseste sa plece pe contraatac, dar faza se incheie cu aut de poarta.

42′ Jenner nu mai poate continua meciul dupa contactul cu Szukala si este schimbat.

39′ Lovitura libera, de la 25 de metri, de pe partea stanga ajunge in careu, de unde este reluata cu capul pe langa poarta lui Stanca.

38′ Szukala vede cartonasul galben dupa internventie in careul propriu, in care i-a bagat mana in gat unui jucator.

33′ Rapa este depasit din nou, iar Szukala salveaza din nou scorul.

26′ Ocazie mare pentru Ferencaros. Un jucator advers a patruns in careu, iar Chiriches nu a reusit sa se opuna, dar interventia lui Szukala a ferit Steaua de un nou gol.

25′ GOL Ferencvaros! Brazilianul Somalia  inscrie din fata portii. Faza a plecat de pe dreapta, dar Rapa nu a reusit sa opreasca atacul.

22′ Otten este avertizat.

22′ Adi Popa patrune in flancul drept, ii paseaza lui Chipciu care suteaza din cadere, putin peste poarta adversa. Otten il faultase.

18′ Ocazie mare pentru Ferenvaros, dar lobul  lui Otten nimereste bara din stanga. Stanca iesise gresit.

17′ GOOOOOOOOOL Steaua! Chipciu scapa pe contra-atac, dupa o pasa de la Tanase si il invinge pe poratarul advers.

15′ Rapa este depasit in viteza, dar reuseste sa recupereze si trimite in corner.

9′ Ungurii cer un hent in care, dar arbitrul lasa jocul sa cotninue. Umreaza un sut care trece mult peste poarta lui Stanca.

8′ Ferencvaros obtine un corner.

7′ Ratare mare! Rusescu suteaza din marginea careului advers, dar mingea trece la o palma de bara din dreapta.

5′ Adi Popa centreaza lung, dar mingea iese din teren

2′ Stanca iese si retine o minge ajunsa in careul Stelei

1′ A inceput meciul.