Australian Open / Bye, bye Serena! Tanara Sloane Stephens, a detonat BOMBA in sferturi!

Americanca Sloane Stephens (19 ani) a realizat una dintre cele mai mari surprize din istoria turneului de la Melbourne, miercuri noaptea, dupa ce a reusit sa treaca in trei seturi de conationala Serena Williams!

A fost primul meci pe care Serena Williams l-a pierdut din iunie 2013 si pana in prezent. In toata aceasta perioada a inregistrat a cucerit numai putin de 6 tiluri, dintre care doua de Grand Slam, Turneul Campioanelor si competitia olimpica!

In sferuturile de la Australian Open Serena a intalnit-o pe Sloane Stephens, intr-o reeditare a meciului de acum doua saptamani de la Brisbane. Atunci, Serena invingea destul de greu, cu 6-4, 6-3.

Si acum Serena a castigat primul set (6-3) si chiar incepea excelent mansa secunda, conducand cu 2-0, dupa care a cerut interventia medicilor acuzand probleme la genunchi si spate.

Stephens a realizat break-ul, a dus setul in prelungiri pe care l-a castigat cu 7-5. In decisiv, Seerena a reusit break-ul in game-ul sapte, insa adversara a revenit imediat cu re-break castigand setul cu 6-4 si implicit partida.

Pentru un loc in ultimul act, Sloane Stephens se va duela cu lidera clasamentului mondial, bielorusa Victoria Azarenka.

Sursa foto: „Digi Sport”