Cupa Africii / Prima mansa a Grupei C, marcata de doua remize la 1. Zambia la egalitate cu Ethiopia si Nigeria cu Burkina Faso

Cea de a doua partida a Grupei C disputata intre Nigeria si Burkina Faso s-a incheiat cu scorul de 1-1. Desi au dominat partida nigerienii nu au reust sa inscrie decat un singur gol, marcat in minutul 23 de Emenike. Ca penalizare pentru lipsa lor de eficienta,  Traore a inscris golul egalizator in ulima faza a meciului, stabilind scorul final.

in primul meci al Grupei C, campioana en-titre, Zambia a remizat, 1-1, cu Ethiopia. Collins Mbesuma a deschis scorul pentru Zambia in minutul 45, dupa ce etiopienii au ratat un penalty in minutul 23. Ethiopia ramas in 10 jucatori, dupa ce Jemal a fost eliminat in minutul 36, dar aa reusit sa egaleze in repriza a doua, in minutul 65, prin golul marcat de Adene.

Marti se vor desfasura primele partide din cadrul Grupei D a Cupei Africii. Primul meci al serii este cel dintre Coasta de Fildes si Togo, cu incepere de de la 17:00, ora Romaniei. Tunisia si Algeria  se vor infrunta de la ora 20:00.