BC Farul, invinsa la Timisoara, dar cu Nenad Markovic in mare forma

Luni, in etapa a 18-a a Ligii Nationale de baschet masculin, BC Farul Constanta a intalnit, in deplasare, pe BC Timba Timisoara, meciul incheindu-se cu victoria gazdelor, scor 80-65 (23-24, 19-16, 24-13, 14-12). Duelul nou-promovatelor a fost insa mult mai disputat decat partida din tur, consemneaza cotidianul local Telegraf.

Primul sfert a revenit „marinarilor”, cu 24-23, la capatul a zece minute ce ofereau multe speranţe elevilor lui Costel Cernat. Echilibrul s-a pastrat si in partialul secund, adjudecat insa de gazde, care la pauza mare intrau in avantaj la cabine, scor 42-40. Din pacate, BC Farul a pierdut din turatie in a doua jumatate a sfertului al treilea, iar banatenii s-au distantat la 66-53 pe tabela, gratie in special reusitelor de trei puncte ale americanului Horton. Constantenii nu au reusit sa remonteze diferenta, iar Timba s-a impus clar in final, scor 80-65. Pentru BC Farul au marcat: Markovic si Tomasevic – cate 15p, Minea 12p, Grubisic 8p, Petronic 7p, Mitchell 5p, Booth 3p.

In celelalte rezultate din etapa a 18-a s-au inregistrat urmatoarele rezultate: CS Gaz Metan Medias – BC Mures Tg Mures 76-63, BC Timisoara – CS Energia Rovinari 94-87, CS Dinamo Bucuresti – BCM U Pitesti 59-90, CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 76-83, SCM Craiova – CSS Giurgiu 84-70, CSU Ploiesti – CSM Bucuresti 103-83.

Clasament: 1. CSM Oradea 35p, 2. Mures Tg. Mures 31p, 3. BC Timisoara 31p, 4. CSU Ploiesti 31p, 5. SCM Craiova 31p, 6. CSM Bucuresti 30p, 7. Medias 28p, 8. U. Cluj 28p, 9. Rovinari 27p, 10. Sibiu 26p, 11. Pitesti 26p, 12. CSS Giurgiu 24p, 13. Timba 23p, 14. Miercurea Ciuc 20p, 15. BC FARUL CONSTANTA 20p, 16. Dinamo 18p.