Dupa „dubla” reusita pe Mestalla, Cristiano Ronaldo a ajuns la 299 de goluri marcate in toata cariera!

Cu cele doua goluri inscrise, duminica seara, in poarta Valenciei, meci incheiat cu scorul de 5-0 in favoarea echipei Real Madrid, portughezul Cristiano Ronaldo a atins cifra 299, care reprezinta golurile marcate in toate competitiile pentru Sporting Lisabona, Manchester United si Real Madrid, 178 fiind doar in tricoul „galacticilor”!

In urma acestei victoriei, Real a mai redus din diferenta de puncte, 18, care o separau de lidera FC Barcelona, invinsa pe terenul lui Real Sociedad, scor 2-3. In etapa a 20-a a castigat si concitadina Atletico, 2-0 cu Levante, care s-a apropiat la opt puncte de „extraterestri”.

In alte partide derby desasurate, duminica seara, Roma si Internazionale Milano au terminat la egalitate, 1-1, (goluri Totti, din penalty, respectiv Palacio, ambele in prima repriza), iar Paris Saint-Germain s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Bordeaux (gol Ibrahimovici, in minutul 40). Internazionale ramane pe locul 4, cu 39 de puncte, iar Roma cade pe 8, fiind depasita de Milan, care a trecut cu 2-1 de Bologna. PSG a revenit pe primul loc in Ligue 1, cu 42 de puncte.

Articol scris de Radu Levarda (Sport Revolution)