Doi constanteni au castigat alaturi de echipa nationala de juniori turneul „Roma Caput Mundi”

Fundasul dreapta Robert Bajan (de la FC Farul) si fundasul central Robert Hodorogea (de la FC Viitorul) au castigat cu echipa nationala Under-18 a Romaniei turneul „Roma Caput Mundi”, care s-a desfasurat in Italia. Sambata, in finala, tricolorii au trecut de formatia nationala de amatori a Italiei, dupa loviturile de departajare, cu scorul de 4-3, consemneaza cotidianul local Ziua de Constanta.

Meciul s-a jucat la Roma, pe stadionul „Anco Marzio”, iar la finele celor 80 de minute de joc (s-au disputat doua reprize a cate 40 de minute), scorul a fost 0-0. Hodorogea a marcat unul dintre golurile de la 11 m ale Romaniei, atat jucatorul Viitorului, cat si Bajan incepand meciul ca titulari.

Antrenorii Stefan Iovan (coordonator) si Ionel Augustin (principal) au inceput partida pentru titlu cu urmatoarea formula de echipa: Niczuly – Bajan, Hodorogea, Bocsan, Cornea – Serban, M. Popescu, Boboc – R. Radu, Barbut, D. Rotariu. Au mai jucat: V. Tudorache, Dumitrascu, Zdroba, Krausz si Gradinaru.

Inainte de finala, romanii au evoluat in grupa A, unde au avut succese pe linie. In ultimul meci din serie, tricolorii au invins echipa CR Lazio la penalty-uri. In aceasta disputa, incheiata tot cu scorul de 0-0 dupa cele doua reprize regulamentare, atat Bajan, cat si Hodorogea au jucat tot meciul, iar jucatorul Viitorului a inscris de la loviturile de departajare.

In precedentele doua partide din serie, tinerii romani au castigat cu 5-0 contra selectionatei Colegiilor din Anglia si cu 1-0 cu San Marino. In prima confruntare, Bajan si Hodorogea au fost titulari si au jucat toate minutele, faristul – fundas dreapta, reprezentantul Viitorului – stoper. In a doua confruntare, Bajan a asigurat flancul drept al defensivei pana in minutul 70, iar Hodorogea a fost rezerva.