VIDEO / Mutu, inger si demon pentru Ajaccio! Gol si penalty ratat pentru atacantul roman

Fara cinci jucatori plecati la Cupa Africii pe Natiuni, Ajaccio n-a reusit decat un egal pe teren propriu, 1-1 cu Valenciennes in a doua etapa a returului din Ligue 1. Adrian Mutu a deschis scorul in minutul 30, dupa care, 37 de minute mai tarziu a beneficiat de o lovitura de la 11 metri pentru o tinere de tricou in careul advers. A transformat-o, dar arbitrul a dictat repetarea loviturii, deoarece doi jucatori intrasera in careu. Mutu a incercat o scarita, parata, insa, de portarul Peneteau.

Desi cu un om in minus din minutul 64, Valenciennes si-a aparat sansa, reusind sa egaleze prin Nguette, dupa un contraatac finalizat in minutul 69. Mutu a mai patruns in careu in minutul 80, dar a trimis mingea in plasa laterala.

Ajaccio pierde doua puncte importante in lupta pentru evitarea retrogradarii cu Evian, pe care o va intalni etapa viitoare in fieful acesteia.