Australian Open / De 5 seturi si 5 ore a avut nevoie Djokovici pentru a se califica in sferturi!

Liderul tenisului mondial, sarbul Novak Djokovici a obtinut o calificare dramatica in sferturile turneului Australian Open. Nole a avut nevoie de cinci seturi, scor 1-6, 7-5, 6-4, 6-7, 12-10, pentru a trece de elvetianul Stanislas Wawrinka, o partida care a durat aproximativ 5 ore!

Elvetianul a pornit spectaculos si dupa numai 25 de minute a castigat primul set cu un incredibil 6-1! Forma buna a lui Stanislas a continuat si in setul secund, pana la 5-3, cand a servit pentru a castiga si al doilea set.

Numai ca Djokovic nu s-a panicat psihic si si-a adjudecat urmatoarele patru game-uri, egaland la seturi, scor 7-5.

Setul al treilea parea ca va fi la discretia sarbului dupa ce a reuit break-ul, insa elvetianul a avut puterea sa revina, dar n-a putut egala, iar Djokovic a castigat setul cu 6-4.

In setul 4 ambii jucatori si-au castigat serviciul si s-a intrat in tie-break. Un mini-break reusit de Wawrinka a dus meciul in decisiv!

In actul final, tot elvetianul a fost cel care a reusit primul break, dar principalul favorit al turneului a readus egalitatea. Apoi fiecare jucator si-a adjudecat serviciile pana la 11-10 pentru Nole. Wawrinka n-a mai reusit sa-si adjudece serviciul si, dupa ce a cazut in genunchi, atat fizic cat si psihic, i-a strans mana liderului mondial!

Alte rezultate inregistrate duminica la Australian Open:

Tomas Berdych – Kevin Anderson 6-3, 6-2, 7-6

David Ferrer – Kei Nishikori 6-2, 6-1, 6-4

Nicolas Almagro – Janko Tipsarevici, 6-2, 5-1  retras)

In primele doua sferturi de finala se vor intalni Djokovici contra lui Berdych si Ferrer contra lui Almagro.