Start cu stangul in Cupa Africii. Gazdele turneului nu au reusit sa dea tonus competitiei in meciul inaugural

Cupa Africii  a debutat, sambata, cu o remiza alba intre selectionata tarii gazde, Africa de Sud si Republica Capului Verde. In ciuda avantajelor evidente, sud-africanii nu au reusit sa-si creeze nicio faza notabila in prima repriza, lasandu-se dominati de adversari, de altfel mai slab cotati.

In repriza secunda ambele formatii s-au inalnit de mai multe ori cu ocazia golului, insa de fiecare data tabela de scor a ramas neschimbata, jocul incheiindu-se, deloc promitator pentru un meci de deschidere, cu scorul de 0-0.

Fundasul lui FC Vaslui, Fernando Varela a fost integralist pentru echipa nationala a Capului Verde.

Sambata, de la ora 21:00 se va juca si cel de-al doilea meci al Grupei A si al turneului totodata, intre Angola si Maroc.