Australian Open / Federer si Murray se califica in turul patru, Del Potro paraseste competitia! Serena Williams trece fara probleme de Morita, in timp ce Azarenka se chinuie cu Hampton

Roger Federer, favoritul doi al competitiei de la Antipozi, a trecut fara prea mari probleme de favoritul gazdelor, Bernard Tomic. Singurul moment in care australianul i-a pus probleme elvetianului, a fost in setul al doilea, castigat de Federer la tie-break, 7-6. Acesta si-a asigurat victoria dupa 118 minute de joc si trei seturi, 6-4, 7-6, 6-1.

Si Andy Murray a trecut in turul urmator, dupa victoria in trei seturi, 6-3, 6-4, 7-5, in fata lui Ricardas Berankis.

Surpriza a fost produsa de fostul castigator de la US Open, Juan Martin del Potro care a pierdut in fata lui Jeremy Chardy, scor 6-3, 6-3, 6-7, 3-6, 6-3. Mai departe a trecut si italianul Seppi, care l-a invins pe Marin Cilic, scor 6-7, 6-3, 2-6, 6-4, 6-2. Ul alt francez si-a asigurat si el preenta in turul urmator. Richard Gasquet  a trecut in patru seturi de ivan Dodig,  4-6, 6-3, 7-6, 6-0. Si numarul sapte ATP, Jo-Wilfried Tsonga a trecut de turul trei, dupa victoria in fata lui Blaz Kacic, 6-2, 6-1, 6-4.

Pe tabloul feminin Serena Williams isi continua demonstratia de forta, si se calificat in turul al patrulea, dupa ce a trecut lejer de jponeza Ayumi Moritain doua seturi, 6-1, 6-3.

Victoria Azarenka a trecut si ea, nu fara emotii, in turul urmator, dupa ce a reusit sa o invinga in trei seturi pe Jamie Hampton, scor 4-6, 6-4, 6-2. In turul urmator Azarenka o va intalni pe Elena Vesnina din Rusia, care a trecut de italianca Roberta Vinci.