Snooker – Mastersul de la Londra / Shaun Murphy revine din nou, de data asta in fata lui John Higgins, iar „Magicianul” e in semifinale!

Joi seara, in arena Mastersului londonez, Alexandra Palace, „Magicianul” Shaun Murphy a revenit de la 1-4 si l-a eliminat in sferturile de finala pe John Higgins, cel supranumit „Vrajitorul din Wishaw”.

Finalistul editiei trecute, Murphy va juca in semifinale contra australianului Neil Robertson, detinatorul trofeului, jucator care a trecut in joc decisiv, de nord-irlandezul Mark Allen, scor 6-5, la capatul unui duel superb intre doi stangaci.

Desi a pierdut meciul, Allen ramane cu performanta de a fi reuit cel mai mare break de pana acum, 138 puncte, in jocul patru cand a egalat la doi înaintea pauzei.

Vineri sunt programate celelalte doua sferturi de finala: Mark Selby – Mark Williams si Judd Trump – Graeme Dott.