FINAL / Steaua Bucuresti – FC Basel 1-1. Elvetienii reusesc un egal la ultima faza a meciului! 55 de minute pentru Rafael Cruz!

Liderul Ligii 1 a jucat, vineri seara, un al doilea meci amical pe 2013, impotriva lui FC Basel, in cadrul stagiului de pregatire din Spania. Pe „Marbella Football Center” Steaua nu a reusit sa se impuna nici de aceasta data, dupa ce in primul meci s-a predat in fata lui Celtic cu 1-2. Acum a fost 1-1, pentru elevii lui Reghecampf incriind acum Pintilii in minutul 80. Elvetienii au egalat la ultima faza de joc prin Jacques Zoua!

Asemeni Stelei, Basel a mai disputat un meci amical inaintea acestei intalniri: 0-3 impotriva liderului Bundesligii Bayern Munchen.

Echipa cu care Steaua a inceput amicalul cu Basel:

Stanca – Rafael Cruz, Szukala, Chiriches, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Adi Popa, Rusescu, Chipciu – Nikolici

CLICK AICI PENTRU A REACTUALIZA INFORMATIILE

’84 Mihai Pintilii este inlocuit de Nastasie

’80 GOOOOLLLLL STEAUA! Pintilii deschide scorul cu un sut surprinzator din interiorul careului, lateral stanga, pe coltul scurt, surprinzandu-l pe Sommer

’66 Mihai Costea si Adi Rocha ii inlocuiesc pe Adi Popa si Nikolic

’63 Iese si Razvan Stanca din poarta, locul sau este luat de Cojocaru

’61 OCAZIE STEAUA! Mihai Pintilii continua seria ratarilor Stelei dupa ce a reluat cu latul din 3-4 metri, putin pe langa stalpul portii

’60 Cristi Tanase incearca sa il invinga pe Sommer cu un sut la coltul lung, insa goalkeeperul elvetienilor respinge!

’57 Stanca este pe pozitii si respinge sutul lui Quaresma Bobadilia

’56 Mihai Pintilii vede galbenul pentru ca a sutat dupa fluierul arbitrului

’54 A iesit brazilianul Rafael Cruz, locul sau in teren fiind luat de tanarul Lupu

’49 OCAZIE BASEL! Steinhofer trimite violent din marginea careului, Stanca este atent si scoate cu varful degetelor de sub bara!

INFO: Au intrat Cristi Tanase in locul lui Raul Rusescu, Gardos in locul lui Szukala, iar Prepelita l-a schimbat pe Bourceanu. Si Basel a schimbat la pauza aproape toata echipa.

PAUZA

’44 Frei suteaza din lovitura libera de la 20 de metri, peste zidul stelist, insa balonul trece razant cu bara transversala.

’39 Szukala se inalta si trimite cu capul sub bara, de unde Sommer face o parada de zile mari si scoate in corner

’37 OCAZIE STEAUA! Adi Popa centreaza in careu, Nikolic cade fara sa fie urma de fault, iar Chipciu nu a putut sa il invinga pe Yann Sommer din 7-8 metri!

’30 Adi Popa cere un penalty, iar pe reluarea camerelor tv s-a vazut clar ca „motoreta” a avut dreptate

’30 Bourceanu vede si el un galben pentru o palma aplicata lui Frei

’16 Alex Frei reia cu capul, dar balonul trece pe langa

’15 Steaua domina usor acest inceput de meci, multe centrari ale stelistilor fiind respinse de apararea helveta

’10 In urma unui corner, Latovlevici trage slab

‘9 Philipp Degen vede galbenul pentru proteste

INFO: In meciurile oficiale, FC Basel s-a intalnit in trei randuri cu echipele romanesti: de doua ori cu CFR Cluj si o singura data cu fosta campioana a Romaniei, Otelul Galati.