Cupa Africii pe Natiuni 2013 / Tara gazda, Africa de Sud va juca in deschiderea competitiei cu Insulele Capului Verde

In perioada 19 ianuarie – 10 februarie 2013, cea de-a 29-a editie a Cupei Africii va incepe, sambata seara, cu meciul dintre Africa de Sud – gazda turneului – si Insulele Capului Verde. Partida de deschidere va avea loc la Johanesburg, orasul in care Spania s-a incununat campioana mondiala in 2010.

Toate meciurile vor fi transmise pe Eurosport si Eurosport 2.

Saisprezece nationale se vor lupta pentru a prelua stafeta de la inedita castigatoare de anul trecut, Zambia fratilor Katongo si a lui Herve Renard. Ca si anul trecut, favorite sunt Coasta de Fildes si Ghana, iar misiunea lor este una destul de usoara, atat pentru ca, daca nu apar surprize, cele doua nu se pot intalni decat in finala, dar si pentru ca lipseste Senegalul, o echipa care a dezamagit anul trecut

Iata componenta celor 4 grupe, programul ,precum si calendarul in faza eliminatorie:

 Grupa A

Africa de Sud, Insulele Capului Verde, Angola, Maroc

19.01 18:00     Africa de Sud – Rep Capului Verde
19.01 21:00     Angola – Maroc
23.01 17:00     Africa de Sud – Angola
23.01 20:00     Maroc – Rep Capului Verde
27.01 19:00     Maroc –   Africa de Sud
27.01 19:00     Rep Capului Verde – Angola

Grupa B

Ghana, RD Congo, Mali, Niger

20.01 17:00     Ghana – DR Congo
20.01 20:00     Mali – Niger
24.01 17:00     Ghana – Mali
24.01 20:00     Niger – DR Congo
28.01 19:00     Niger – Ghana
28.01 19:00     DR Congo – Mali

Grupa C

Zambia, Etiopia, Nigeria, Burkina Faso

21.01 17:00     Zambia – Ethiopia
21.01 20:00     Nigeria – Burkina Faso
25.01 17:00     Zambia – Nigeria
25.01 20:00     Burkina Faso – Ethiopia
29.01 19:00     Burkina Faso – Zambia
29.01 19:00     Ethiopia – Nigeria

Grupa D

Coasta de Fildes, Togo, Tunisia, Algeria

22.01 17:00     Coasta de Fildes – Togo
22.01 20:00     Tunisia – Algeria
26.01 17:00     Coasta de Fildes – Tunisia
26.01 20:00     Algeria – Togo
30.01 19:00     Algeria – Coasta de Fildes
30.01 19:00     Togo – Tunisia

Sferturi:

1. Locul 1 gr.A – Locul 2 gr.B
2. Locul 1 gr.B – Locul 2 gr.A
3. Locul 1 gr.C – Locul 2 gr.D
4. Locul 1 gr.D – Locul 2 gr.C

Semifinale:

castigatoarea primului sfert – castigatoarea sfertului al patrulea
castigatoarea celui de-al doilea sfert – castigatoarea celui de-al treilea sfert

Finala mica se va desfasura intre invinsele din cele doua semifinale
Finala mare se va desfasura intre invingatoarele celor doua semifinale

Etichetat cu: , , ,
Postat în FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Liga1 - PlayOff 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj50106
2FCSB49108
3CS U Craiova38100
4FC Viitorul35102
5Astra Giurgiu3310-2
6CSM Poli Iasi2410-14
Liga1 - PlayOut 2018
Loc Echipa Pct. J +/-
1Dinamo Bucuresti541420
2FC Botosani40143
3OSK Sf Gheorghe34147
4Gaz Metan Medias30143
5Concordia Chiajna3014-5
6FC Voluntari2714-6
7ACS Poli Timisoara2714-6
8Juventus Bucuresti1714-16