CSV 2004 Tomis, aproape eliminata din competitie dupa infrangerea in fata rusoaicelor de la Omsk

CSV 2004 Tomis Constanta este, practic, eliminata din Cupele Europene la volei feminin, in urma infrangerii suferite pe teren propriu, 1:3 (23:25, 18:25, 26:24, 13:25) cu Omichka Omsk, in mansa tur din Challenge Round-ul Cupei CEV, consemneaza cotidianul local Telegraf.

Meciul jucat marti seara, in Sala Sporturilor, a fost dominat de echipa rusa, astfel ca returul de la Omsk, programat pe 23 ianuarie, de la ora locala 14.00, se anunta o simpla formalitate. Tomis ramane cu satisfactia de a fi castigat un set in fata unei formatii care se bate la podium in puternicul campionat din Rusia, in conditiile binecunoscute: formatia de pe Litoral are doar opt jucatoare valide in lot, iar perioada de transferuri s-a incheiat!

Ce facea Omichka fara Mammadova?

Partida a fost controlata inca din start de echipa lui Terzic, care s-a impus datorita atacurilor puternice reusite de Natalia Mammadova, cea mai buna jucatoare de pe teren. Internationala azera a incheiat meciul cu 40 de puncte realizate, din totalul de 76 ale echipei sale! 29 de atacuri reusite (din 51 de incercari), sapte blocaje si patru asi sunt cifrele jucatoarei care a impresionat in meciul de la Constanta si a salvat practic victoria echipei sale, pentru ca restul coechipierelor nu au iesit in evidenta. Tomis a incercat sa exploateze punctul slab al formatiei adverse, respectiv preluarea in doua jucatoare (Sazhina si Kuzyakina), iar serviciul a intrat foarte bine: 17 asi! Accidentarea libero-ului titular, Kuzyakina, care a cazut pe mana in primul set, la scorul de 18:19, si a trebuit sa fie inlocuita, a scos din ritm echipa oaspete, iar gazdele au condus cu 23:22, fara a mai reusi apoi vreun punct. Setul urmator n-a avut istoric, dar voleibalistele constantene si-au revenit in setul al treilea, pe care l-au castigat in prelungiri! Efortul depus in acest prim meci jucat dupa pauza de iarna si-a spus cuvantul, iar Omichka a incheiat rapid conturile, dupa 25:13 in setul 4. Tomis a luptat atat cat a putut, in conditiile in care Zakoc a avut doar doua rezerve la dispozitie, Lamb (care a facut de mai multe ori rocada cu Butnaru pe postul de universal) si junioara Serban.

CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc si Constantin Alexe): Neaga-Calota – Butnaru, Gavrilescu, Holness, Cazacu, Majstorovic si Vujovic – libero (a mai jucat: Lamb);

Omichka (antrenori Zoran Terzic si Zeljko Bulatovic): Zivkovic – Alisheva, Podskalnaya, Ekaterina Orlova, Mammadova, Sazhina si Kuzyakina – libero (au mai jucat: Fateeva, Belkova si Terekhina – libero).

A fost un meci foarte greu, pentru ca am intalnit un adversar foarte puternic, iar echipa noastra este incompleta. Cred ca ne-am miscat destul de bine dupa o vacanta atat de lunga si sper ca la Omsk sa reusim un joc mai bun” – Cristina Cazacu (jucatoare CSV 2004 Tomis).

Meciul nu a fost deloc usor, pentru ca Tomis a jucat acasa, a fost bine sustinuta de suporteri. Am avut multe probleme la preluare, dar si in atac, uneori” – Olga Sazhina (capitan Omichka Omsk).

Meciul cu Omsk nu a fost greu! Situatia echipei noastre este grea! Va intreb si eu pe voi: cu doar opt jucatoare cum sa faci antrenamente, cum sa faci pregatire? Asta e marea noastra problema. Felicit echipa din Omsk. Este una dintre cele mai puternice din Rusia si ar fi fost favorita la calificare chiar daca noi am fi avut lotul complet. Sunt mandru de jucatoarele mele. Au jucat la maximum posibil in acest moment si nu pot decat sa le felicit” – Darko Zakoc (antrenor principal CSV 2004 Tomis).

„Daca ne uitam la tabela de scor, pare a fi fost o victorie usoara pentru echipa noastra, dar nu a fost asa. Stiam ca echipa din Constanta serveste foarte bine, iar noi avem de obicei probleme mari la preluare. Am castigat astazi (n.r. – marti) datorita atacului, iar Mammadova a facut un meci foarte bun, a punctat mereu in momentele-cheie ale partidei. Felicit echipa din Constanta pentru jocul de azi, dar si pentru evolutiile din acest sezon” – Zoran Terzic (antrenor principal Omsk).

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

  1. Eusebiu spune:

    Prietene,Sebi Raducu , nu mai copia articolele din Telegraf sau Cuget Liber ,si treci ca tu ai consemnat ,mai bine pune linkul care directioneaza la pagina respectiva ,e cel mai bine

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26