Echipele din Manchester castiga partidele derby ale rundei cu numarul 22

In a doua duminica a lunii ianuarie au fost programate partidele derby ale etapei a 22-a din Premier League, in care au evoluat ocupantele primelor locuri. Lidera Manchester United s-a impus cu 2-1 in disputa cu rivala de o viata, FC Liverpool, ajunsa la meciul cu numarul 188 in toate competitiile.

Olandezul Van Persie a deschis scorul in minutul 17, iar Vidic l-a majorat la noua minute după pauza, dupa ce a impins in poarta mingea lovita cu capul de Evra. Sturridge a redus diferenta trei minute mai tarziu, dar tabela a ramas nemodificata, desi „cormoranii” au dominat copios partea a doua a meciului.

Manchester City a castigat pe Emirate, in fata celor de la Arsenal Londra, cu 2-0, profitand de eliminarea prematura, dar corecta, a lui Koscielny in minutul 9. Acesta l-a faultat din postura de ultim aparator pe Dzeko, care a ratat apoi lovitura de la 11 metri. Milner a marcat primul gol in minutul 21, iar Dzeko si-a  rascumparat greseala, punctand in minutul 32. Desi egalitatea pe teren s-a restabilit in minutul 75, „tunarii” lui Arsene Wenger n-au reusit sa inscrie.
Formatia antrenata de Sir Alex Ferguson pastreaza avantajul de sase puncte fata de concitadini, dar, duminica viitoare o asteapta o confruntare dificila, pe arena londoneză unde joacă Tottenham, formatie pregatita de portughezul Andre Villas Boas. Si Arsenal va avea o partida grea, in fieful celor de la Chelsea Londra.

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)