Sanie / Doua clasari in primii 15 pentru romani la Europenele de la Oberhof

Prima zi a Europenelor de sanie de la Oberhof-Germania, ce a contat si ca etapa a Cupei Mondiale, s-a incheiat cu succese ale reprezentanților Germaniei, care au monopolizat ambele podiumuri, dar si cu rezultate bune pentru sportivii romani.

Dublul Toni Eggert-Sascha Beneken, medaliat cu argint la campionatele lumii de anul trecut, a ocupat primul loc, cu 1: 23,240, reusind a cincea victorie si a patra consecutiva in Cupa Mondiala. I-au urmat cei doi Tobias, Wendl si Arlt, la 22 de sutimi si castigatorii de anul trecut, austriecii Peter Penz-Georg Fischler, la 224 de miimi.

Romanii Paul Ifrim-Andrei Anghel au incheiat pe 15, cu 1: 24,929. Nu mai puțin de sapte echipaje, de la locurile 8 la 15 au fost desparțite de 900 de miimi! Foarte tinerii Nicolae Sovaiala si Alexandru Teodorescu au ocupat poziția 22.

Proba individuala feminina a oferit acelasi final ca la dublu in privința națiunii care a luat toate trofeele. A castigat germanca Nathalie Geisenburger cu 1:23,597, urmata de campioana mondiala din 2011 si 2012, Tatjana Hufner, 1: 23,784 si de Anke Wischnewski, 1: 23,896.   Madalina Rosca a ocupat locul 25, iar Violeta Stramaturaru, sora Ralucai, 27.

O alta germanca, Dajana Eitberger, medaliata cu aur la CM de juniori, a fost a patra, cu 1: 24,001. Raluca Stramaturaru s-a clasat pe un meritoriu loc 10, cu 1: 25,040, dupa ce, la incheierea primei manse, era a opta.

Duminica se vor desfasura ultimele doua probe, individual masculin si echipe.

autor:  Radu Levarda (revista „Sport Revolution”)