Prima intalnire dintre Mutu si Ibrahimovic, din Ligue 1, s-a terminat fara goluri!

Liderul campionatului francez, Paris Saint-Germain a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul de acasa cu AC Ajaccio, ocupanta pozitiei a 16-a din Ligue 1, iar parizieniii sunt foarte aproape de a pierde primul loc! Marseille si Lyon stau la panda, cele doua fiind la numai un punct in urma lui Ibrahimovic & Co, dar urmeaza a juca in acest wekeend…

Interesant este ca si in meciul din turul campionatului, cele doua echipe au terminat partida cu acelasi scor, insa vedetele Mutu si Ibrahimovic au lipsit, primul neffind pus la punct cu pregatirea, iar cel de-al doilea fiind accidentat.

Paris Saint-Germain a dominat jocul de la un capat la celalalt ratand multe ocazii, fie din cauza suturilor care nu au prins cadrul portii, fie din cauza portarului mexican al celor de la Ajaccio, Guillermo Ochoa, care s-a aflat in zi mare.

In finalul primei reprize, Thiago Motta a fost eliminat direct, din cauza unei intrari dure asupra lui Sammaritano.

Cu toate ca jucau cu un om in minus, PSG a presat si mai autoritar, oaspetii trecand rareori mijlocul terenului, iar ocaziile au curs in continuare la poarta lui Ochoa, care a intervenit spectaculor la ocaziie lui Alex (min. 61) si Ibrahimovic (min. 69).

Adrian Mutu a jucat titular, fiind schimbat dupa 86 de minute, dar romanul n-a avut mari realizari, remarcandu-se doar la doua suturi trimise in plasa laterala, in prima repriza.

Ultimul meci in care elevii lui Carlo Ancelotti nu au inscris data de pe 26 august 2012, din etapa a treia a actualului sezon, cand au incheiat tot 0-0 partida cu Bordeaux.