Valencia, calificare fara glorie in sferturile Cupei, unde va intalni invingatoarea dintre Real Madrid si Celta Vigo!

La adapostul victoriei cu 2-0 obtinuta pe terenul Osasunei, Valencia a abordat returul optimilor Cupei Regelui Spaniei de pe Mestalla cu o doza prea mare de optimism. A deschis, ce e drept, scorul,in minutul 34, prin Costa, care a executat ca la carte o lovitura libera de la 25 de metri, dar avea sa fie egalata dupa numai trei minute de Llorente. Acesta din urma a ratat dupa pauza trei ocazii cat roata carului, care ar fi putut schimba soarta partidei. „Liliecii” au linistit apoi jocul, permitandu-si sa rateze, la randul lor, prin Soldado, cateva situatii clare. Acelasi Soldado a stabilit scorul final de 2-1 in al treilea minut al prelungirilor.

Valencia se califica in sferturi, unde va da peste castigatoarea partidei din aceasta seara (miercuri seara-n.r.) dintre Real Madrid si Celta Vigo (2-2 in tur).

Autor: Radu Levarda (Revista „Sport Revolution”)